6 feb 2016 7130 afişări Comentează şi tu Handbal
România - Ungaria 1-1 în Liga Campionilor la handbal feminin. CSM Bucureşti a prins o zi slabă la Gyor şi a pierdut fără drept de apel Foto: Dragoş SAVU / MEDIAFAX
  • CSM Bucureşti a pierdut cu 28-22 partida jucată sâmbătă în deplasare cu Gyor, în cadrul etapei a 3-a a Ligii Campionilor (Grupa 2). Echipa pregătită de Kim Rasmussen a prins o zi slabă, astfel că se întoarce acasă fără puncte. După această partidă a devenit evident că formaţia din Capitală nu poate să urce mai sus de locul 3 în Grupa 2. România şi Ungaria termină la egalitate weekend-ul de handbal, după ce HCM Baia Mare a învins Ferencvaros cu 32-24, cu o zi mai devreme

Gyor a avut  destule absenţe în lot, în frunte cu Gorbicz şi Tomori care au fost nevoite să urmărească jocul din lojă, astfel că gazdele nu au putut înscrie decât 13 fete pe foaia de joc. În schimb, CSM Bucureşti s-a deplasat cu o formulă completă şi la început a beneficiat de o bună oportunitate pentru a da a doua mare lovitură în acest sezon, după cea de la Podgorica, când a obţinut un punct. Încurajator era şi rezultatul obţinut cu o zi mai devreme de HCM Baia Mare, care surclasase marea rivală a Gyor-ului din întrecerea internă, Ferencvaros, cu 32-24.

Pentru câteva minute, campioana României a dat senzaţia că are capacitatea de a furniza o supriză. Casele de pariuri au văzut de la bun început formaţia gazdă în postura de mare favorită. După 6 minute, trupa lui Rasmussen s-a desprins la 4-2, în urma unor acţiuni în care s-a evidenţiat Rodrigues. Torstensson a văzut însă devreme o eliminare de 2 minute, iar Gyor s-a redresat repede. Iar după ce a preluat conducerea, 5-4 (min. 10), nu a mai cedat iniţiativa până la final.

CSM Bucureşti a început să aibă reale probleme în atacul poziţional, linia de 9 metri fiind ţinută la mare distanţă de o apărare agresivă a formaţiei maghiare. Greşelile tehnice au început să se înmulţească în tabăra bucureşteană, astfel că Gyor nu a avut nicio problemă să-şi ţină adversara la 2-3 goluri distanţă. Echipa lui Ambros Martin a înscris multe goluri uşoare, pe contraatac. De fapt, în prima parte, mai bine de 50% din golurile formaţiei gazdă au venit în urma greşelilor făcute în atac de CSM. Scorul a rămas cât de cât strâns cu ajutorul lui Grubisic, care a făcut o primă repriză fantastică, având nu mai puţin de 10 intervenţii.

După pauză, Gullden a început să-şi facă mai mult simţită prezenţa în joc, dar CSM Bucureşti a rămas la fel de neconvingătoare, realizările alternând cu greşelile şi ratările din situaţii clare. Jocul s-a rupt din minutul 38, când arbitrii au dictat o eliminare de 2 minute la bancă. De la 15-13 s-a făcut 17-13, Oana Manea a fost la rândul ei eliminată pentru 2 minute, astfel că formaţia gazdă a ajuns la o diferenţă maximă până atunci, 19-13 (min. 44). Kim Rasmussen a luat şi ultimul time-out, dar cursa de urmărire a durat doar pentru câteva minute. Amorim a luat jocul pe cont propriu şi a reuşit să înscrie din faţa unei apărări care nu s-a mai apărat la fel de bine ca în prima parte. În minutul 54 scorul era 24-17, iar soarta jocului, pecetluită.

După 60 de minute, Gyor s-a impus cu 28-22 şi s-a desprins la 4 puncte de CSM Bucureşti în Grupa 2. Formaţia din Capitală nu are timp să-şi lingă rănile pentru că urmează un joc aproape decisiv în Liga Campionilor, cu Vardar Skopje în Polivalentă (16 februarie).

Gyor - CSM Bucureşti 28-22 (12-10)

Grimsbo, Kiss - portari; Knedlikova 5, Alstad 1, Loke 2, Harsfalvi, Kovacsics 2, Sulland 3, Lakatos, Amorim 5, Orban, Groot 6, Broch 4. Antrenor: Ambros Martin

Grubisic, Pessoa, Iordache - portari; Gullden 8, Curea 2, Da Silva, Rodrigues 5, Vărzaru, Bazaliu, Brădeanu, Tortensson 4, Nan, Vetkova, Martin 2, Manea 1, Nicula. Antrenor: Kim Rasmussen

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?