Răbufnire de orgoliu: CSM București – FC Midtjylland 24-22. Campioana României a suferit 50 de minute, dar a obținut o victorie mare!

Redactor:
Marius Hutu
Răbufnire de orgoliu: CSM București - FC Midtjylland 24-22. Campioana României a suferit 50 de minute, dar a obținut o victorie mare!
  • CSM București a obținut prima victorie mare în 2016, după ce a reușit să învingă FC Midtjylland cu 24-22, într-un meci din Grupa 2 a Ligii Campionilor. Cu acest succes, campioana României a egalat la puncte Buducnost și Gyor în clasament, care au însă un meci mai puțin disputat.

Succesul echipei de Kim Rasmussen s-a conturat însă destul de greu. CSM București și-a găsit cu greu ritmul și nu a avut constanță, astfel că a suferit până spre finalul jocului. În prima parte, doar Pessoa, Curea și Gullden s-au ridicat la pretențiile fanilor, jocul de atac fiind în continuare în suferință.

FC Midtjylland a condus și al 3 goluri diferență, 12-9 (min. 29), pe fondul unui joc în care CSM părea mai degrabă debusolată. De la cabine a ieșit însă o echipă mai motivată, iar primele semnale au apărut în jocul de apărare, în care Brădeanu & Co au arătat că sunt dispuse să se sacrifice. FCM a început să simtă asprimea jocului impus de gazde, dar a rămas pentru o vreme la conducere pentru că a primit mai multe mingi cadou. CSM a continuat să rateze foarte mult, câteva mingi transformându-se în acțiuni de atac foarte rapide pentru formația daneză.

Balanța a început însă să se încline în favoarea campioanei României din momentul în care Torstensson a decis să riște și să joace așa cum a făcut-o și în sezonul trecut, la câștigarea titlului. În minutul 43, interul suedez a egalat situația la 17-17 cu o torpilă de la mare distanță.

Handbalista a mai și ratat, dar a adus un plus de consistență în atac, Isabelle Gullden s-a simțit parcă și ea mai în largul ei cu interul stânga în preajmă – relația de joc funcționează de ani buni și la naționala Suediei -, iar rezultatele au început să apară. În minutul 50, CSM București a trecut în avantaj, după un gol înscris de Oana Manea, iar din acel moment nu a mai cedat deloc inițiativa.

Cu o putere de luptă recâștigată, trupa lui Rasmussen s-a luptat fantastic în apărare, iar în atac a fost mai eficientă. După 60 de minute, CSM a câștigat la o diferență de 2 goluri, tabela fiind închisă de Isabelle Gullden, care a fost perfectă la toate aruncările de la 7 metri de care echipa a beneficiat.

Cu acest rezultat, formația bucureșteană a făcut un pas important pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dar bătălia nu este încheiată. Teoretic, trupa lui Rasmussen ar mai avea nevoie d3 2 victorii în următoarele 4 partide. Următorul joc este în 6 februarie, la Gyor.

CSM București – FC Midtjylland 24-22

Pessoa, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 9, Curea 3, Rodrigues 3, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu 1, Torstensson 2, Nan, Vetkova, Martin 1, Manea 1, Fisker 1, Nicula. Antrenor: Kim Rasmussen

Englert, Vojcic – portari; Boegelund 3, S. Jorgensen 5, Jakobsen, Jacobsen, Kristiansen 3, Mejlvang, Thorsgaard 3, Pedersen 1, Woller, Ahlm 6, Augustensen, Jensen 1, Burgaard. Antrenor: Helle Thomsen

EVOLUȚIA SCORULUI

60′ Mai sunt 42 de secunde până la final. Rasmussen a cerut time-out. Rodrigues obține o aruncare de la 7 metri cu prețul unei accidentări. Gullden înscrie, 24-22, CSM scapă în învingătoare. FCM ia imediat time-out. Pessoa are o ultimă intervenție. Iulia Curea mai dă încă o lovitură, dar golul vine după ultima secundă.

59′ Thorsgaard înscrie un gol norocos, 23-22

58 Oana Manea și Cristina Vărzaru se luptă admirabil și recuperează o minge în defensivă. Imediat, Torstensson o pune în valoare pe Iulia Curea, iar extrema stngă înscrie, 23-21

57′ Pessoa are o nouă intervenție la Jorgensen, Jensen recuperează mingea.

56′ Rodrigues revine în teren cu un gol înscris din inter dreapta, 22-21

55′ Ahlm egalează dintr-o aruncare de la 7 metri, 21-21

54′ Torstensson pătrunde spre poarta adversă, dar Englert are o intervenție de portar mare. CSM rămâne în atac. Carmen Martin, în postură de inter dreapta, face forțare în atac.

52′ Carmen Martin a fost ghicită de Englert. Pessoa plonjează în stilul caracteristic și menține CSM în avantaj. FCM rămâne în atac.

51′ Stine Jorgensen trimite mingea în bară, gazdele au șansa desprinderii pentru prima dată în acest joc.

50′ Pessoa ține mingea în joc, după ce defensiva CSM a blocat o minge a danezelor, iar Oana Manea aduce CSM în avantaj, 21-20. Din nou minute bune de joc pentru CSM. Time-out FCM

49′ Linnea Torstensson riscă și apare tot mai des la finalizare, 20-20

48′ Isabelle Gullden face de toate. Scoate 7 metri și tot ea înscrie, 19-19. Suedeza a ajuns la cota 8. Stine Jorgensen aplică o nouă lovitură, 19-20

47′ CSM București mărește ritmul de pasare în atac, apărarea daneză este desfăcută, iar Martin înscrie, 18-19

46′ Boegelund pătrunde prin apărarea CSM și menține diferența de 2 goluri pentru oaspete, 17-19. Rasmussen se vede nevoit să ceară time-out

44′ Kristiansen scoate maximum dintr-o acțiune de atac, gol și eliminare de 2 minute la Torstensson, 17-18

43′ Apare în lumina reflectoarelor Linnea Torstensson. Interul stânga se înalță ca în vremurile bune și înscrie, 17-17

42′ Carmen Martin este faultată pe aruncare, Gullden are un procentaj perfect de la 7 metri, 16-17

40′ Isabelle Gullden marchează de la 7 metri, 15-16

39′ Mai mult, Stine Jorgensen mărește diferența, 14-16. Deocamdată CSM nu reușește să mențină un ritm constant de joc.

38′ CSM București pierde ușor o minge în atac, FCM pleacă pe contraatac și revine în avantaj, prin Boegelund, 14-15

36′ Grubisic are o primă intervenție, CSM este din nou în meci după un alt 7 metri, obținut de această dată de Rodrigues. Gullden restabilește egalitatea după mai multe minute de suferință, 14-14

35′ Mingea a circulat bine în atacul CSM, a ajuns în extremă la Vărzaru, iar extrema dreaptă a marcat primul său gol, 13-14

34′ Brădeanu scoate un 7 metri și o eliminare de 2 minute. Gullden înscrie cu siguranță, 12-14

33′ Stine Jorgensen este lăsată să-și pună în valoare brațul de aruncare și înscrie, 11-14

32′ Aurelia Brădeanu aruncă peste poartă, CSM irosește o primă ocazie să se apropie de FCM

31′ Thorsgaard este scăpată de sub marcaj și înscrie primul gol al reprizei a doua, 10-13. Iulia Curea înscrie un gol pe colțul scurt, 11-13

PAUZĂ‚: 10-12. CSM București a avut o evoluție modestă. Pessoa, Gullden și Curea, remarcatele primei reprize din tabăra gazdelor.

30′ Isabelle Gullden sclipește și reduce din diferență cu o aruncare de la distanță, 10-12

29′ Stine Jorgensen se înalță și înscrie pentru un avantaj de 3 goluri, 9-12

28′ Iulia Curea intrevine într-un moment dificil și oprește un contraatac al oaspetelor. Atacul echipei CSM suferă însă din ce în ce mai vizibil

27′ Niciun moment de respiro pentru CSM. Ahlm și Kristiansen profită de șansele ivite, iar formația daneză se desprinde, 9-11. Kim Rasmussen a solicitat time-out

26′ Iulia Curea apare din nou la finalizare, 9-9

25′ Profitând de o cădere în joc a gazdelor, FCM a revenit la conducere printr-un gol înscrie de Ahlm, 8-9

22′ CSM joacă pe ritm se samba în ultimele minute. Rodrigues înscrie, 8-7, iar Pessoa are alte două intervenții

21′ Pessoa este din ce în ce mai bună în poartă. Brazilianca apără la un contraatac al FCM.

20′ Stine Jorgensen îsncrie pentru FCM, 7-7

18′ Gooolllll Mayssa Pessoa. Brazilianca vede poarta goală și reacționează în consecință, 7-6

17′ CSM București profită de superioritate și egalează prin Curea, 6-6

16′ După câteva minute fără goluri, Ahlm înscrie de la 7 metri, 5-6. Oana Manea scoate o eliminare de 2 minute la Jacobsen.

15′ CSM București irosește al 5-lea atac consecutiv de a prelua conducerea. Maria Fisker a călcat semicercul.

13′ O nouă intervenție pentru Mayssa Pessoa. Oana Manea și Linnea Torstensson irosesc două situații bune de a înscrie.

11′ Mayssa Pessoa are o primă paradă, mingea ajunge rapid în atac la Fisker, dar daneza o remarcă pe Englert

10′ Isabelle Gullden își păcălește o adversară, pătrunde și restabilește egalitatea, 5-5

9′ Sabine Pedersen este angajată pe 6 metri și înscrie. Replica CSM vine imediat. Rodrigues scoate 7 metri, Gullden marchează, 4-5.

8′ Aurelia Brădeanu aruncă prin surprindere din zonă centrală și reduce din diferență, 3-4

7′ Rodrigues sparge gheața, 2-3, dar Stine Jorgensen trimite o minge în vinclu și menține diferența de 2 goluri, 2-4

6′ După o nouă ratare Rodrigues, Veronica Kristiansen mărește diferența pentru FCM, 1-3

5′ Carmen Martin pune o boltă, dar mingea ocolește poarta. Boegelund înscrie la faza imediat următoare

4′ Johanna Ahlm restabilește egalitatea din 7 metri, 1-1

3′ Carmen Martin recuperează o minge în defensivă și pleacă pe contraatac, îi pasează Mariei Fisker, care deschide scorul, 1-0

2′ Și FCM a irosit primul atac. Bara se opune din nou unui gol însris de CSM. Gullden a ratat de această dată.

1′ Meciul a început cu CSM București în atac. Rodrigues trimite mingea în bară.

CSM București înfruntă FC Midtjylland (ora 18:00), în meciul secund din Grupa 2 a Ligii Campionilor. Înaintea acestei partide, cele două formații sunt la egalitate de puncte (5) și ocupă locurile 4-5 în grupă.

Nici pentru acest joc, CSM București nu se poate baza pe două handbaliste, Line Jorgessen și Franca Da Silva. Față de partida de săptămâna trecută, de la Skopje, când a efectuat deplasarea cu un lot de 14 handbaliste, campioana României are acum o echipă completă. Au mai intrat în lot Binaca Bazaliu și Elena Nicula, prima având chiar ocazia să profite de problemele de la 9 metri, în cazul în care antrenorul danez Kim Rasmussen îi va oferi șanse să se afirme.

Declarații din tabăra echipei CSM București, date la conferința de presă ținută înaintea acestui meci:

Jelena Grubisic: „Va fi un meci dur, așa cum vor fi toate partidele din faza a doua a Ligii Campionilor. Trebuie să fim mai disciplinate, să fim mai axacte, deși avem multe jucătoare accidentate. Vom da tot cei mai bun pe teren și sper să câștigăm”

Iulia Curea: „După meciul cu Vardar, din afară s-a văzut probabil că suntem un pic obosite, dar nu este așa. Suntem doar într-un nou început. Ne lipsesc două jucătoare importante, cele de pe inter dreapta, încercăm să improvizăm și să acoperim acel post. Nu putem să ne plângem, aceasta este situația. În general echipele pierd jucătoare, dar de la meci la meci vom crește

Kim Rasmussen: „Multe lucruri s-au întâmplat înainte de pauza dinaintea Campionatului Mondial, iar acum trebuie să reconstruim echipa, fără jucătoarele de pe inter dreapta. Pe deasupra avem și un grup de jucătoare cu probleme medicale. Linnea Torstensson nu ar trebui să joace în atac, dar o face pentru echipă. Ana Paula Rodrigues de asemenea nu ar putea juca. Mica Brădeanu are la rându-i unele probleme, dar toate se sacrifică pentru echipă. Noroc că portarii și extremele sunt OK și ne vor ajuta mult

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?