OUT de la Mondial. Neagu a tras naţionala după ea de una singură, dar Cehia a învins România în ultimele 11 secunde. Evoluţia dramatică a scorului

11 dec 2017 43627 afişări Comentează şi tu Handbal
OUT de la Mondial. Neagu a tras naţionala după ea de una singură, dar Cehia a învins România în ultimele 11 secunde. Evoluţia dramatică a scorului Cristina Neagu a avut un meci pauză la Mondial, însă revine în acţiune. Foto: Sorin Pană / Mediafax Foto

România a părăsit Campionatul Mondial de handbal feminin în "optimi", învinsă la ultima fază de Cehia. Asta deşi în prima repriză a avut de două ori avantaj de cinci goluri, iar Cristina Neagu a avut cea mai bună evoluţie ofensivă de la această ediţie a Mondialului - cu 13 goluri marcate. O prestaţie ştearsă în poartă (doar şapte aruncări parate, cu eficienţă 25% - Iulia Dumanska, 13% - Denisa Dedu) şi zece eliminări - traduse în 20 de minute de joc în şase - au anulat eforturile echipei lui Ambros Martin.

Cehia a preluat prima dată conducerea în meci în minutul 58, iar România nu a reuşit decât de două ori să mai egaleze. Meciul a fost echilibrat în primele 15 minute, apoi tricolorele s-au desprins pe tabelă şi au păstrat conducerea până în minutul 55.

Marcatoarele României: Neagu - 13 (din 19), Geiger - 4, Buceschi - 3, Udriştioiu - 2, Pintea - 2, Drăguţ - 2, Ardean-Elisei - 1.

Marcatoarele Cehiei: Jerabkova - 7, Luzumova - 6, Rysankova - 5, Mala - 5, Hrbkova - 3, Zachova - 1, Manakova - 1

FILMUL PARTIDEI, MINUT CU MINUT

FINAL: România părăseşte Mondialul, la ultima fază a meciului, 27-28. Cehia a riscat tot, a scos portarul şi a înschis un atac de 11 secunde cu gol de pe extrema dreaptă, la care Dumanska a fost spectatoare.

min 60 27-27 15 secunde: Neagu este la 7 metri şi egalează. 11 secunde rămase.

min. 59 26-27 Ardean Elisei este eliminată din joc, avem inferioritate, iar Cehia preia conducerea.

min.58 25-26 Dumanska este învinsă de Marketa, din nou, şi suntem conduse. Însă Geiger egalează. 70 de seunde la 26.

min.56 25-25 Mala egalează pentru Cehia! Are 5 din 5 aruncări reuşite.

min.55 25-24 Ratează şi Cristina Neagu. Iar Hrbkova strânge scorul

min.54 25-23 Luzumova ajunge la 6 goluri din 9 acţiuni. Şi avem TO.

min.52 25-22 Eliza Buceshi scoate aruncarea de 7 metri, iar Neagu transformă cu podeaua.

min.50 24-22 Zece minute de foc! Manakova este eliminată şi ea. Se joacă şase-şase.

min.49 24-22 Buceschi încrie (al treilea gol din patru aruncări), dar este eliminată la faza imediat următoare. A noua eliminare a României.

min.48 23-22 Ce gol încasează Rysankova, de la mare distanţă!

min.47 23-21 Dumasnka are o intervenţie eficientă. Este rândul Cehiei să ceară TO.

min.44 22-20 Încă o eliminare pentru România. Ambros Martin ia şi el galben.

min.43 22-20 Crina Pintea găseşte cadrul porţii.

min.43 21-20 Gol Neagu, imediat după TO.

min.41 20-20 CEHIA egalează România, după trei goluri consecutive.

min.40 20-19 Deisa Dedu are o interveţie importantă, apărând un şapte metri.

min.38 20-19 Rysankova strânge scorul cu o aruncare pe sus.

min.37 20-18 Neagu ratează şi ea. Trimite de la 7 m în transversală.

min.35 19-17 Cristina Neagu salvează situaţia, cu al 9-lea gol din 10 aruncări, Cehia însă recuperează cu gol.

min.34 18-16 Două ratări consecutive pentru Crina Pintea din 6 m, iar veştile proaste continuă pentru România: Geiger este eliminată a doua oară în meci, avem inferioritate, iar Cehia fructifică.

min.33 18-15 Intervenţia Denisei Dedu este urmată de o angajare ratată pe contraatac, iar Cehia înscrie.

min.32 18-14 Crina Pintea înscrie din pasa Cristinei Neagu.

min.31 17-14 Primul atac aparţine Cehiei. defensiva este fără fisură, iar Jerabkova trimite mult peste poartă.

România conduce naţionala Cehiei cu avantaj de trei goluri la capătul primei reprize. Cristina Neagu a făcut 20 de minute de aur în startul optimii de finală, înscriind primele patru goluri tricolore. Deşi în primele 15 minute au ţinut aproape, egalând după fiecare reuşită românească, cehoaicele au reuşit abia după 23 de minute să imobilizeze inter-ul stânga de la CSM Bucureşti, alegând marcaj om la om. Ca răspuns, Ambros Martin le-a dat credit tinerelor Drăguţ şi Laslo, iar Ana Maria a transformat în gol primele două aruncări. Startul de meci a fost greoi pentru ambele porţi, fără intervenţii. Arbitrii ne-au făcut însă viaţa grea: cinci eliminări au complicat jocul pentru Neagu&Co - însă şi aşa, România a avut de două ori cinci goluri avantaj (14-9 şi 15-10) şi nu a fost niciodată condusă în partidă.

PAUZĂ 17-14 Prima repriză se încheie cu gol pentru Cehia, înscris de numărul 7, Veronika Galuskova.

min.30 16-13 Cehia înscrie şi ea, iar Ambros Martin întrerupe jocul.

min.29 16-12 Buceschi înscrie şi reface diferenţa de patru goluri.

min.28 15-12 Crina Pintea pune mâna în gâtul adversarei şi este eliminată, anulând avantajul numeric al României. Cehia nu riscase, nu scosese portarul în primă fază.

min.27 15-12 Pintea scoate eliminare la Zachova - a doua a Cehiei. România a avut patru în primele 25 de minute.

min.24 15-11 Drăguţ înscrie şi al doilea gol, la a doua acţiune. Buceschi este eliminată uşor, iar România joacă din nou cu om în minus.

min.23 14-9 Cristina Neagu face eforturi supraomeneşti, înscrie, este busculată, dar se ridică instantaneu şi pleacă în defensivă. +5 pentru România.

min.23 13-9 Ana Maria Drăguţ înscrie imediat după ce este introdusă în teren de Ambros Martin.

min.22 12-9 Buceschi se apară fantastic în inferioritate, iar Luzumova face fault ofensiv.

min.21 12-9 Geiger este neinspirată, ratează aruncarea, apoi este eliminată - a treia inferioritate pentru România. Cehia cere TO.

min.21 12-9 Geiger urcă diferenţa la 3 goluri.

min.19 11-9 Neagu înscrie din nou de la 7 m şi reface diferenţa de două goluri. Am depăşit cu bine a doua perioadă de inferioritate

min.16 9-7 Udriştioiu duce pentru prima dată România la diferenţă de două goluri, imediat după expirarea perioadei de inferioritate.

min.14. 7-7 Udriştioiu aa înscris, Florianu este eliminată două minute. Zero intervenţii reuşite pentru portăriţe.

min. 13 6-6 Neagu meţine procentajul de sută la sută reuşită la aruncări, ducând din nou România în avantaj. Jerabkova o învinge de la distanţă pe Dumanska.

min.11 5-5 În primele secunde, Valentina Ardean Elisei schimbă numele marcatoarei României, însă replica Cehiei este tăioasă: Luzumova ajunge la linia de 7 m, iar bolta sa pentru Denisa dedu, intrată în poartă pentru liberă - e imparabilă.

min.9 4-3  Rysankova blochează incorect atacul României, însă aruncarea a fost pe portar. Încă o liberă pentru Cristina şi o transformare violentă.

min.7 3-2 Neagu o găseşte bine pe pivot pe Ardean Elisei, Valentina este faultată, iar Neagu transformă de la 7 m.

min.5 2-2 Cehia egalează din nou. Geiger ratează finbalizarea şi cehia are şansa de a prelua conducerea.

min.3 2-1 Sub ameninţare de joc pasiv, Neagu îşi asumă din nou responsabilitatea golului şi înscrie din poziţie centrală. Două aruncări, două goluri pentru interul nostru stânga. per total, golurile 30 şi 31 la Mondial pentru Cristina.

min.2 1-1 Cehia înscrie ca răspuns tot prin jucătoarea numărul unu. Luzumova egalează, de la 7 m.

min.1 1-0 Începem cu 7-le de bază, clasic.  Dumanska este în poartă, iar Cristina Neagu înscrie de la prima acţiune.

18:30 GATA DE START JOC

18:02 Româncele au ajuns la arena din Leipzig, unde juca împotriva Cehiei. Pumnii strânşi pentru Neagu & Co.

România debutează, luni seară, de la ora 18:30, în faza a doua a Campionatului Mondial de handbal feminin. S-a schimbat logica partidelor - trecem de la sistemul 'grupă' la cel 'eliminatoriu', dar şi oraşul gazdă - de la Trier, la Leipzig - unul dintre cele mai importante centre pe harta handbalului feminin german.

• Partida România - Cehia, din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin, este LIVE TEXT pe www.prosport.ro şi în direct pe canalele Telekom Sport.
  • Tot luni, de la ora 21:30, se joacă şi partida care dă echipa cu care se face încrucişarea în 'sferturi', Japonia - Olanda.

Într-o sală cu o capacitate cu 6.250 de spectatori, România reîntâlneşte o naţională pe care a învins-o în ultimele trei partide directe - ultima dată la Europeanul din 2016.

Cehia a înscris mai mult la acest Mondial - 134 de goluri, faţă de 123 ale României, însă are procentaj mai mic de reuşită la poartă (50%, faţă de 56%) şi 35 de goluri încasate în plus faţă de naţionala lui Ambros Martin (112 goluri primite de România, 147 de Cehia). Mai mult, în ultimele trei partide, defensiva Cehiei a fost depăşită complet, Suedia, Norvegia şi Ungaria reuşind 30 + goluri.

România este favorită la victorie, la fel ca şi Olanda în faţa Japoniei. Cristina Neagu, odihnită împotriva Franţei, este motorul echipei României, în timp ce adversarele sunt la fel de dependente de cea mai bună marcatoare a lor - Iveta Luzumova, centrul vicecampioanei Germaniei, Thuringer.

Parcursul României în Grupa A: locul 1

• România - Paraguay 29-17 (16-7)
  • România - Slovenia 31-28 (14-14)
  • România - Spania 19-17 (9-7)
  • România - Angola 27-24 (27-24)
  • România - Franţa 17-26 (7-17)

Parcursul Cehiei în Grupa B: locul 4

• Cehia - Argentina 28-22 (15-9)