Lovitură grea pentru campioana României! CSM București a pierdut în „Polivalentă” cu Vardar Skopje și tremură pentru calificarea în „sferturile” Ligii Campionilor

Redactor:
Marius Hutu
Lovitură grea pentru campioana României! CSM București a pierdut în
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • CSM București a suferit o înfrângere grea pe teren propriu, scor 25-30 cu Vardar Skopje într-un meci din cadrul Grupei 2 a Ligii Campionilor. Astfel, campioana României tremură serios pentru calificarea în sferturile de finală ale întrecerii. Trupa lui Kim Rasmussen va juca duminică, în deplasare, un meci decisiv cu FC Midytjlland.

România a visat în această perioadă la un meci între CSM București și HCM Baia Mare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dar acest duel nu mai poate avea loc. Cel puțin nu în această fază.  Campioana României mai are doarșanse teoretice să se claseze mai sus de locul 4 în Grupa 2 (greu însă de crezut), după ce a fost învinsă de Vardar Skopje. Campioana Macedoniei și-a asigurat locul în sferturi în urma succesului de la București, în schimb, CSM va juca un meci capital la sfârșitul săptămânii cu FCM.

Campioana României a pierdut meciul cu Vardar în primele 30 de minute, în urma unei evoluții oscilante, fără nerv și fără a avea consistență. CSM a plătit tribut, în primul rând greșelilor în lanț făcute pe faza de atac. După 7 minute, adunase deja 4! După alte 15 minute, numărul greșelilor a ajuns la 12! În acest interval, Kim Rasmussen a fost nevoit să solicite de două ori time-out și să încerce să regleze problemele. A început partida cu Brădeanu și Rodrigues interi, a continuat cu tripleta Torstensson – Gullden – Rodrigues și a apelat în cele din urmă și la varianta Carmen Martin pe postul de inter dreapta. În orice formulă, jocul bucureștencelor nu s-a legat în atac, iar Vardar a ajuns la un incredibil 16-9 în minutul 27.

Grubisic și Pessoa au avut câteva intervenții în poartă și au mai limitat din proporțiile scorului, dar cei doi goalkeperi s-au descurcat doar în relațiile unu la unu. De la distanță, Vardar a marcat aproape la fiecare aruncare. CSM București a avut probleme atât în atac, dar și în apărare. Nu a reușit să o blocheze pe Penezic, care a reușit de fiecare dată să-și facă pașii și să marcheze cu destulă lejeritate. CSM București a greșit în ambele faze de joc, și Vardar a adunat destul greșeli, dar până la urmă diferența la sfârșitul primelor 30 de minute (scor 17-11) a fost făcută și de atitudine. Campioana Macedoniei a avut mai multă răutate.

În partea a doua a jocului, campioana României a venit de la cabine mai montată și a căpătat și ea mai multă răutate cu ajutorul portarului Pessoa și a jucătoarelor Martin și Torstensson. CSM București a forțat să reducă diferența, dar Vardar a jucat la înălțime. Penezic a fost marcată mai bine în repriza a doua, dar în jocul formației oaspete a sclipit Lekic. Aceasta a profitat de spațiile libere rămase în apărare și a ținut Vardar la un avantaj considerabil.

CSM București și-a creat totuși câteva șanse să revină pe tabela de marcaj, dar atunci când s-a apropiat de adversară a bătut pasul pe loc prin alte greșeli în atac. Trupa lui Kim Rasmussen nu a avut un cap limpede, Bella Gullden fiind într-o zi nefastă, iar de la 17-20, 20-23, 23-26 nu a putut mai mult.

Momentele cheie ale jocului s-au consumat probabil înntre minutele 47-50, când gazdele au ratat două aruncări de la 7 metri, prin Gullden și Brădeanu. A fost evident că nu este ziua echipei CSM București! Andrea Lekic și-a păstrat sângele rece până la final și a marcat gol după gol și în ultima parte a jocului. Vardar a câștigat cu 30-25, o diferență destul de consistentă, dar reală în raport cu ce au jucat cele două echipe, cu spiritul de sacrificiu văzut în fiecare tabără. CSM București nu are timp să-și lingă rănile pentru că peste 5 zile are un meci capital în Liga Campionilor! Iar dacă vor să ajungă mai departe, jucătoarele trebuie să strângă rapid rândurile.

• „Încă ne lipsește spiritul de luptă. Sper să-l găsim în cele din urmă și să jucăm ca o echipă. Fiecare ar trebui să pună mai mult suflet pentru echipa asta”, a declarat Oana Manea după meci.
  • „Ne chinuim foarte mult, de fiecare dată când reveneam la 3 goluri ele se detașau din nou. Sunt probleme pe parte mentală și voi lucra la ele până la meciul cu FC Midtjylland”, a susținut și Kim Rasmussen.

CSM București – Vardar Skopje 25-30 (11-17)

Grubisic, Pessoa, Iordache – portari; Gullden 4, Curea, Franca Da Silva 3, Rodrigues 3, Vărzaru 1, Brădeanu 1, Bazaliu, Torstensson 5, Nan, Vetkova, Martin 6, Manea 2, Fisker. Antrenor: Kim Rasmussen

Leynaud, Suslina – portari; Radicevic 2, Klikovac 3, Damnjanovic, Lazovic 4, Dembele 1, Sokac, Althaus 3, Penezic 7 , Chernoivanenko 1, Covic, Ikhneva, Lekic 9, Ristovska. Antrenor: David Davis – Indira Kastratovic

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?