La numai 4 zile după ce s-a despărţit de antrenorul Gaudin, Constanţa a obţinut prima victorie a sezonului pe teren propriu

10 oct 2017 2090 afişări Comentează şi tu Handbal

HC Dobrogea Sud Constanţa a spart gheaţa pe teren propriu în acest sezon al Ligii Naţionale de handbal masculin, după ce s-a impus cu 29-27 în partida cu Potaissa Turda, contând pentru etapa a 7-a. Succesul a venit la câteva zile după ce contractul cu antrenorul Christian Gaudin a fost reziliat.

”Delfinii” au intrat mai greu în joc şi timp de 20 de minute au alergat după egalare, omul debutului de meci fiind portarul Adrian Ţenghea, care a avut câteva intervenţii spectaculoase, în special atunci când l-a avut în faţă pe Laurenţiu Toma. Turda a condus şi cu 3 goluri diferenţă (scor 11-8, min. 16), a avut chiar şansa desprinderii, dar Radu Lazăr a ratat pe contraatac.

De la 8-11, gazdele au avut o răbufnire de orgoliu, iar până la pauză au realizat un realizat un ”parţial” de 8-2. În această perioadă, Potaissa a ratat trei situaţii de unu la unu, dar a jucat şi 6 minute în inferioritate numerică.

După un joc pe contre în prima repriză, în partea a doua Constanţa nu a mai cedat niciodată conducerea, chiar dacă Potaissa s-a apropiat în mai multe rânduri la un gol distanţă. Nikola Crnoglavac a fost un adevărat ”talisman” al gazdelor, reuşind să facă diferenţa de fiecare dată în momente cheie. Interul dreapta a marcat nu mai puţin de 7 goluri în repriza a doua, suficient pentru ca HCDS să întrerupă seria neagră şi să se impună cu 29-27.

În urma acestui rezultat, Constanţa a revenit pe loc de play-off şi aşteaptă cele două manşe cu BSK Handball Elite (Norvegia) din turul 2 al Cupei EHF, programate pe 14 şi 15 octombrie pe teren prorpriu. După plecarea lui Gaudin, ”principal” la meciul cu Potaissa a fost Marko Isakovic.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?