10 sep 2017 4760 afişări Comentează şi tu Handbal
Încă un rezultat neaşteptat în handbalul masculin! CSM Făgăraş şi Poli Timişoara au obţinut primele victorii în noul sezon Foto: Sebastian TĂTARU / MEDIAFAX

Poli Timişoara a obţinut prima victorie în actual sezon al Ligii Naţionale de handbal masculin, după ce a învins HC Vaslui cu 28-23. Bănăţenii s-au desprins în ultimele 15 minute, după un joc destul echilibrat în care băieţii lui Sandu Iacob au stat în coasta adversarilor. Echilibrul de forţe s-a rupt din minutul 40, când Gabriel Bujor, liderul echipei, a fost descalificat şi a văzut cartonaşul albastru, conform site-ului oficial al Federaşiei Române de Handbal. În acel moment, Poli avea un avantaj de 2 goluri, scor 17-15.

Ediţia 2017-2018 a debutat cu mari surprize, iar etapa a 2-a nu a făcut excepţie de la regulă. Într-un meci cu miză în subsolul clasamentului, CSM Făgăraş s-a impus pe terenul echipei CSM Focşani cu 28-26! Vrâncenii au avut o evoluţie oscilantă pe tot parcursul întâlnirii. Gazdele au condus cu 19-16, însă CSM Făgăraş a dat lovitura în ultimele 10 minute, când a reuşit să întoarcă jocul şi să se distanţeze la rândul ei la 3 goluri, 23-20.

Din etapa a 2-a a mai rămas de jucat derby-ul CSM Bucureşti – HC Dobrogea Sud Constanţa (luni, ora 20:00, Digi, Dolce). Doar trei echipe au realizat câte două victorii în acest debut de campionat, Dinamo, Steaua şi Dunărea Călăraşi, clasate în această ordine în clasamentul Ligii Naţionale.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?