HCM Baia Mare şi-a reglat ritmul pentru partida cu Buducnost din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Încă o pierdere importantă pentru trupa lui Aurelian Roşca

28 mar 2016 7982 afişări Comentează şi tu Handbal
  • HCM Baia Mare a înregistrat luni a 21-a victorie a sezonului în Liga Naţională de handbal feminin, scor 31-21, în partida susţinută în deplasare cu SCM Craiova. Jocul s-a desfăşurat în devans în cadrul etapei a 23-a, fiind ultima repetiţie pentru trupa lui Aurelian Roşca înaintea manşei tur cu Buducnost (sâmbătă, ora 14.00), contând pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Cu şanse minime la titlu şi neplătite de câteva luni, jucătoarele de la HCM Baia Mare au reuşit totuşi să facă un meci bun la Craiova, oarecum încurajator în perspectiva partidei cu Buducnost. Antrenorul Aurelian Roşca a revenit pe banca tehnică după problemele ivite în familie, echipa l-a avut alături şi pe managerul sportiv Liviu Bala, iar jucătoarele au dat senzaţia pe parcursul jocului că s-au detaşat de toate problemele din ultimul timp şi au evoluat cu zâmbetul pe buze. Fără a fi apăsate de nicio presiune, handbalistele lui Aurelian Roşca au obţinut la final o victorie convingătoare, dar şi mai important au făcut o repetiţie utilă pentru "sfertul" din weekend cu campioana Europei.

Înaintea ultimului meci în Liga Campionilor pe teren propriu, cel puţin în acest sezon, HCM Baia Mare a primit încă o veste proastă. Gabriella Szucs a suferit în timpul partidei cu HCM Roman o fractură la un deget de la mâna dreaptă, astfel că a devenit indispobilă pentru următoarele săptămâni. Interul trebuie să stea 2-3 săptămâni cu mâna în ghips. Szucs speră să prindă meciurile din finalul sezonului şi pregătirea cu echipa naţională care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?