HC Zalău a câștigat clar la Brăila un meci pe care l-a încheiat fără antrenor pe banca tehnică. Tadici: „Să vii să dai 2 minute și apoi roșu pentru că îți mobilizai echipa este inadmisibil, mai ales că arbitrele nu vrut să facă acest lucru”

Redactor:
Marius Hutu
HC Zalău a câștigat clar la Brăila un meci pe care l-a încheiat fără antrenor pe banca tehnică. Tadici:
  • Publicat:
  • Actualizat:

HC Zalău a terminat în forță anul 2017 în Liga Națională de handbal feminin, cu o victorie la 7 goluri diferență obținută pe terenul echipei Dunărea Brăila, scor 25-18, într-un meci din etapa a 10-a. În ciuda unei victorii fără dublii a formației ardelene, nici acest meci nu a fost scutit de probleme. HC Zalău a jucat ultimele 12 minute fără antrenor pe banca tehnică, după ce Gheorghe Tadici a fost descalificat. Așa cum s-a văzut pe imagini, fostul selecționer a fost trimis în tribune la sugestia observatorului Radu Chirvase.

Jocul a fost controlat cap-coadă de HC Zalău, care s-au desprins încă din prima repriză la 9 goluri diferență (16-7 la pauză). În partea secundă, gazdele au mai redus din diferență, ajungând în minutul 46 la scorul de 16-21. La același rezultat, Gheorghe Tadici a văzut cartonașul roșu două minute mai târziu, deși la prima vedere cele două arbitre internaționale Cristina Năstase și Simona Stancu nu au părut convinse că trebuie să-l descalifice. Decizia a părut mai degrabă că i-a aparținut observatorului Radu Chirvase, după niște aplauze ale antrenorului, considerate probabil ironice.

După joc, Tadici a confirmat faptul că cele două arbitre nu au vrut să-i arate cartonașul roșu, susținând totodată că aplauzele au fost pentru echipa lui: „Nu știu cine este acest așa-zis observator (n.r. Radu Chirvase). Cred, nu sunt sigur, știa că meciul este televizat și a vrut să iasă în evidență. Ca să vii să dai 2 minute și apoi roșu pentru că îți mobilizai echipa este inadmisibil și prea mult, mai ales că arbitrele nu vrut să facă acest lucru,. Arbitrele au dus muncă de lămurire cu observatorul, dar probabil că acesta a avut interes pentru alt rezultat. Practic a stricat jocul. A fost diferență de arbitraj între prima și a doua repriză, din cauză că observatorul le-a încurcat tot timpul pe arbitre și nu s-au mai putut concentra”.

Echipa din Zalău a rămas conectată la joc, iar la final s-a impus cu 25-18, diferență conformă cu ceea ce s-a jucat. „Sunt foarte mulțumit de echipă, fetele au luptat admirabil după câteva zile obositoare, în care au stat vreo 2.900 de kilometri în autocar. Când au văzut nedreptatea care ni s-a făcut, au jucat și cu mai mare îndârjire”, a mai spus Tadici.

HC Zalău mai are de jucat un meci înainte de vacanță, returul cu Hypo Viena din turul trei preliminar al Cupei EHF, care se reia de la 30-22. „Preocuparea mea este să le recuperez cât mai bine pe fete, după un drum în care vom ajunge acasă probabil pe la 8.00 dimineață. Vreau să abordăm jocul în condiții bune, iar sâmbătă să le ofer fetelor, dar și susținătorilor financiari, Consiliului Județean, bucuria de a fi prima echipă calificată în grupele Cupei EHF în actualul format”, a concluzionat Tadici.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?