Handbal masculin: România, ruşine până la capăt. Tricolorii au pierdut şi ultimul meci din preliminariile Europenelor, 31-32 cu Polonia, şi au ratat calificarea

18 iun 2017 4480 afişări Comentează şi tu Handbal

România a încheiat în genunchi campania de calificare la Campionatul European de handbal masculin: duminică, la Varşovia, tricolorii au pierdut cu 31-32 (13-19) partida cu Polonia, după ce cu trei zile mai devreme fuseseră învinşi acasă, scor 22-32, de Belarus.

Gazdele, care sunt în plină schimbare de generaţii şi erau eliminate din cursa pentru calificare de acum câteva etape, au dominat cu autoritate meciul. Polonezii au condus la pauză cu 6 goluri, iar în repriza a doua avantajul a fost chiar mai mare (21-14).

După acest nou eşec, România a terminat grupa preliminară pe locul 3, ratând calificarea la turneul final deşi, la un moment dat, după un start foarte bun, părea că se îndreaptă spre o surprinzătoare revenire la Europene după 22 de ani. Ultima calificare a României la Europene data din 1996, iar ultima prezenţă la Mondiale - din 2011.

În celălalt meci din ultima etapă a grupei preliminare, tot duminică, Belarus - Serbia 27-27. Cele două echipe au ocupat primele locuri şi merg la braţ la turneul final.

Iată rezultatele din Grupa 2 preliminară şi clasamentul.