Execuţie în direct! Potaissa Turda a surclasat HC Odorhei în derby-ul Ardealului. Harghitenii arată departe de pretenţiile unei echipe la titlu

9 sep 2017 1517 afişări Comentează şi tu Handbal

Potaissa Turda a trecut rapid peste eşecul cu Steaua din prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin, scor 21-22, şi a câştigat de o manieră categorică partida cu HC Odorhei, din cadrul rundei secunde, 34-28 după ce diferenţa a fost şi de 10 goluri.

Derby-ul Ardealului a semănat mai degrabă cu o execuţie în direct a gazdelor, care au au căpătat o plăcere deosebită să le facă zile fripte celor de la HC Odorhei. Duelul dintre cele două formaţii a fost însă cel mai dezechilibrat din toţi aceşti ani. După numai 13 minute de joc, trupa lui Horaţiu Gal s-a desprins la 9-1, motiv pentru sârbul Djukic să ceară time-out de 2 ori în acest interval. În ciuda transferurilor pe bandă rulantă din vară, HC Odorhei a arătat mai degrabă ca o echipă umflată cu pompa, destul de previzibilă în atac, cu o linie de 9 metri care a greşit minge după minge.

Jocul s-a decis practic în primele 15 minute, întrucât Turda, o echipă destul de legată şi cu multă experienţă acumulată la nivelul primei ligi, a ştiut să gestioneze acest avantaj. Antrenorul Horaţiu Gal şi-a ţinut elevii în priză tot meciul, nu a efectuat foarte multe schimbări pe parcurs pentru a evita anumite momente de cădere, iar Potaissa a continuat să le predea handbal adversarilor, care au arătat departe de pretenţiile unei echipe la titlu. După 16-9 la pauză, diferenţa a continuat să crească şi a ajuns la 10 goluri în minutul 50 (scor 31-21). Pe final, pe fondul unor eliminări la gazde, Odorhei a redus diferenţa până la 6 goluri (34-28).

Potaissa este din nou în ”business” după eşecul din prima etapă, în timp ce HC Odorhei are mult de lucru pentru a conta cu adevărat în acest campionat.

Într-o altă partidă disputată sâmbătă după-amiază, Dunărea Călăraţi s-an impus pe terenul echipei Poli Iaşi cu 28-27, după ce cu 8 minute înainte de final gazdele aveau un avantaj de 4 goluri.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?