După un scandal cu o retragere a mai venit o bombă în Cupa României: Energia Tg. Jiu a eliminat HC Odorhei. Finala este Minaur – Tg. Jiu

Redactor:
Marius Hutu
După un scandal cu o retragere a mai venit o bombă în Cupa României: Energia Tg. Jiu a eliminat HC Odorhei. Finala este Minaur - Tg. Jiu

Energia Tg. Jiu este  a doua finalistă a Cupei României, după ce a învins HC Odorhei cu 24-23 în a doua semifinală. Golul victoriei a fost înscris de Sifre Flores, în ultimul minut, dintr-o „aeriană”. Și acest joc s-a terminat cu scandal. HC Odorhei s-a năpustit asupra arbitrilor Harabagiu și Stănescu după ce au fluierat forțare în atac la ultima fază, în care harghitenii încercau egalarea.

Duminică, de la ora 17:00, finala Cupei României se va disputa între Energia Tg. Jiu și Minaur Baia Mare. Dacă formația gazdă era creditată cu șanse bune de a ajunge în ultimul act, în schimb, gorjenii erau văzuți victime sigure. Mai ales că în față aveau o echipă, HC Odorhei, care a avut un sezon excelent, cu șanse de a câștiga și Liga Națională. Dar buturuga mică a răsturnat carul mare: Energia s-a calificat la capătul unui meci dramatic.

În primele 30 de minute, HC Odorhei a părut o formație fără tonus, dacă și-a desconsiderat adversara sau nu, rămâne ca antrenorul Vlad Caba să tragă concluzille. De partea cealaltă, Energia Tg. Jiu a avut ambiție, dar a avut și o viteză în minus. Cele două formații au mers cap la cap, o singură dată fiind înregistrată o diferență de 2 goluri (7-5, min. 16 pentru HC Odorhei). Gorjenii au evoluat în mai multe ocazii în superioritate numerică, dar nu a reușit să și profite. Din contră, a luat gol de la Ramba la 6 cu 4 în teren (min. 24). După 30 de minute, cele două echipe au fost la egalitate: 10-10. De la Odorhei au ținut steagul sus Ramba și Levente Szabo, în timp ce la Tg. Jiu s-a remarcat portughezul Mota, cel care a lipsit echipei aproape pe tot parcursul sezonului din cauza unei accidentări.

În repriza a doua, HC Odorhei a pornit tare, cu trei goluri consecutive, și pentru câteva minute a dat senzația că se va califica la pas. Trupa lui Vlad Caba a condus în mai multe rânduri la patru goluri, motiv pentru care a intervenit și o relaxare. Prematur! Tg. Jiu a crezut în șansa ei,  s-a apropiat la un gol în minutul 54 (scor 21-20) și a egalat la 22-22 (min. 57). Harghitenii au intrat într-o derivă și, surpriză, cu aproximativ 45 de secunde înainte de final, Sifre Flores a marcat dintr-o „aeriană” pentru 24-23.

HC Odorhei a plecat ca un fulger în atac, dar nici nu a apucat să construiască pentru că arbitrii au fluirat o forțare în atac la pivot. Timpul s-a scurs, harghitenii s-au apucat de protestat, iar Tg. Jiu s-a calificat în finala de duminică, în care va înfrunta echipa Minaur. Supriza a explodat, iar de acest rezultat se bucură și băimărenii, care ar avea, teoretic, o misiune mai ușoară pentru a câștiga primul trofeu după o pauză de 16 ani!

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?