Dinamo e campioana României pentru al treilea an consecutiv! Steaua a condus cu 5 goluri în prima repriză, dar finalul le-a aparținut „câinilor”. Portarul Saeid, eroul meciului

• Dinamo e campioană pentru al treilea an consecutiv și pentru a 15-a oară în istorie. „Câinii” vor merge din nou în Liga Campionilor, în timp ce Steaua a ratat șansa de a câștiga primul titlu după o pauză de 10 ani.
  • Steaua și Dinamo au ajuns în fața unui meci decisiv în finala Ligii Naționale de handbal masculin, după ce ambele formații au câștigat până acum câte un meci pe terenul adversarei. Campioana en-titre s-a impus la Chiajna cu 27-25, iar rivalii din Ghencea și-au luat revanșa în Sala „Dinamo” cu 27-26.

Steaua – Dinamo 19-22

Minutul 60: Final la Chiajna! Dinamo e campioana României pentru al treilea an la rând. Portarul  Saeid le-a închis incredibil poarta steliștilor, care au ratat numeroase ocazii, mai ales în repriza a doua. Gazdele au ratat șansa de a cuceri primul titlu după o pauză de 10 ani.

Minutul 54: Martin Johannson a egalat la 19! Dinamoviștii au răspuns la faza imediat următoare, prin Gayduchenko, care a înscris pentru 20-19.

Minutul 50: Bizău a greșit pasa, Dinamo a plecat pe contraatac, iar Mironescu a marcat pentru 19-18. Au mai rămas 10 minute din finala Ligii Naționale! Komogorov a fost eliminat pentru două minute, iar Steaua are șansa egalării.

Minutul 48: Mihalcea l-a păcălit pe Saed, reușind să-l învingă cu o aruncare pe jos, după ce portarul oaspeților sărise pentru a bloca. Avem din nou egalitate, 18-18.

Minutul 47: Șandru a scăpat mingea și dinamoviștii au ratat șansa de a se desprinde la două goluri.

Minutul 44: Mihalcea a pus capăt secetei de goluri, reușind să înscrie din extremă pentru 17-17.

Minutul 42: Steaua a ratat din nou, iar Dinamo a plecat la atac și a înscris pentru 17-16!

Minutul 41: Steaua a irosit un nou atac, iar Dinamo are șansa egalării. Gayduchenko a înscris și a egalat la 16.

Minutul 40: Esteki i-a pasat lui Daniel Bera în flancul stâng, care a înscris superb la vinclu, iar „câinii” s-au apropiat la un singur gol, cu 20 de minute înainte de final.

Minutul 39: Descat a înscris de la 7 metri, iar Dinamo s-a apropiat la două goluri, dar steliștii mai au 30 de secunde de superioritate.

Minutul 38: Un nou moment delicat pentru Dinamo! Șandru a fost eliminat pentru două minute, iar Andrei Mihalcea a marcat de la 7 metri, astfel că steliștii conduc cu 16-13 și vor avea superioritate numerică.

Minutul 33: Dinamo s-a apropiat la un singur gol, dar Ștefan Vujic a înscris pentru 14-12. Mironescu a înscris și el pe următorul atac, astfel că scorul este 14-13 în favoarea gazdelor.

Minutul 31: S-a reluat partida din sala de la Chiajna!

Minutul 30: Pauză la Chiajna! Steliștii sunt la 30 de minute de primul titlu după o pauză de 10 ani.

Minutul 27: Descat a scăpat singur cu Renani Babasafari Mohsen, dar portarul Stelei a apărat incredibil.

Minutul 23: Saied a respins aruncarea lui Mihalcea, după care a încercat să înscrie din poartă în poartă, profitând de faptul că Steaua nu avea pe nimeni între buturi la momentul respectiv. Time-out solicitat de Steaua.

Minutul 22: Vitaly Komogorov a înscris duce scorul la 11-9, steliștii mai au 30 de secunde de inferioritate numerică.

Minutul 21: Alb-roșii beneficiază din nou de superioritate numerică, după eliminarea lui Georgescu. Hugo a încris de la 7 metri pentru 11-8.

Minutul 19: Dinamo s-a apropiat la trei goluri după time-out, dar Mihalcea a înscris pentru 10-6.

Minutul 17: Dezastru pentru Dinamo! Bizău a marcat pentru 8-4, după care a urmat o greșeală a oaspeților, dar Georgescu a recuperat și a înscris pentru 9-4. Dinamoviștii au solicitat time-out.

Minutul 14: Moment dificil pentru Dinamo. Steliștii au reușit să se desprindă la două goluri, în superioritate numerică. „Câinii” puteau egala, dar au irosit contraatacul, iar gazdele au profitat și au punctat pentru 6-4, după o aruncare deviată a lui Georgescu.

Minutul 3: Primul gol a venit după 180 de secunde, fiind marcat de Dinamo! Florea a restabilit egalitatea la faza următoare.

Minutul 1: A început partida din sala Chiajna. Miza este una uriașă, calificarea în preliminariile Ligii Campionilor.

Steaua și Dinamo au ajuns în fața unui meci decisiv în finala Ligii Naționale de handbal masculin, după ce ambele formații au câștigat până acum câte un meci pe terenul adversarei. Campioana en-titre s-a impus la Chiajna cu 27-25, iar rivalii din Ghencea și-au luat revanșa în Sala „Dinamo” cu 27-26. Joi, de la ora 20:30, cele două cluburi vor juca din nou la Chiajna, cu trofeul pe masă.

Primele două partide ale finalei au fost extrem de intense și de spectaculoase ca dinamică, suspans, emoții, etc. Titlul va pleca până la urmă în tabăra formației care va fi mai pragmatică, mai inspirată, care va avea sângele mai rece. Pulsul este mare în ambele tabere, mobilizarea pe măsură pentru că, nu-i așa, ce poate fi mai frumos decât un titlu de campioană câștigat în fața marii rivale. Atât Steaua, cât și Dinamo sunt convinse că pot câștiga în această seară. Titlul poate însemna și un vector foarte important de imagine pentru clubul câștigător.

„Acum cred că Steaua este favorită, nu mai are cum să ne scape titlul la Chiajna. Cred că acolo o să vină suporteri și mai fanatici decât la Dinamo și o să câștigăm”, a declarat Vasile Stângă, team-managerul Stelei.

„E ultimul joc, va fi cu cupa și medaliile pe masă. Băieții au trecut prin multe în acest sezon, sper să arate tăria de caracter și exact care le este valoarea reală”, a susșinut Ovidiu Semen, team-managerul echipei Dinamo.

Steaua are la dispoziție toată echipa, Stefan Vujic fiind deja recuperat. În schimb, Dinamo are mari semne de întrebare în privința utilizării lui Sajad Esteki, nerefăcut după lovitura acuzată în meciul doi, în urma căreia a și ajuns la spital. Portarul Saeid Heidaridad și-a revenit și probabil va fi în poartă.

Marea finală va fi transmisă în direct de Degi Sport și Telekom Sport. Tot azi va fi decisă și echipa de pe locul 3, Potaissa Turda și CSM București fiind, de asemenea, la egalitate, 1-1. Partida va fi televizată pe TVR HD de la ora 17:30.