CSM Bucureşti şi-a aflat oficial şi adversarul din "sferturi": va juca într-o dublă manşă cu Rostov

21 feb 2016 7229 afişări Comentează şi tu Handbal

CSM Bucureşti s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după victoria cu 28-23 obţinută în deplasare cu FC Midtjylland, şi va înfrunta Rostov-Don pentru accederea în Turneul Final 4. Echipa pregătită de Kim Rasmussen avansează în competiţie de pe locul 4 în Grupa 2, "certificat" şi de victoria echipei Vardar Skopje în partzida cu Buducnost (scor 26-24).

Campioana României mai avea şanse matematice şi la locul 3 în grupă, înaintea partidei de la Skopje, însă acestea s-au risipit după victoria lui Vardar. Astfel, ultimul joc din grupă, CSM Bucureşti - Gyor (duminică, 28 februarie, ora 16:00), va mai prezenta miză doar pentru formaţia maghiară, care mai are şanse şi la locul 1 în grupă, dar poate la fel de bine să termine şi pe poziţia a 3-a. Practic, Gyor va avea ocazia să-şi aleagă o adversară în sferturi (de pe locul 2 sau 3), care poate fi inclusiv HCM Baia Mare. Echipa lui Aurelian Roşcca va evolua cu o zi mai devreme, în Ungaria, cu Ferencvaros.

Cât priveşte Rostov, aceasta este singura echipă neînvinsă în acest sezon al Ligii Campionilor. Este adevărat, Lunde & Co nu au întâlnit încă echipe precum Gyor, Buducnost sau Vardar Skopje. Rostov a evoluat, în schimb, în două partide cu HCM Baia Mare, în prima fază a competiţiei, ambele câştigate: 22-20 în România şi 27-26 pe teren propriu.

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor desfăşura la începutul lunii aprilie, manşa tur fiind programată în 2-3 aprilie. CSM Bucureşti va susţine primul meci pe teren propriu.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?