CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Moment extraordinar pentru handbalul românesc, după ce şi HCM Baia Mare a pătruns între cele mai bune 8 echipe

21 feb 2016 19612 afişări Comentează şi tu Handbal
CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Moment extraordinar pentru handbalul românesc, după ce şi HCM Baia Mare a pătruns între cele mai bune 8 echipe Foto: Dragoş SAVU / MEDIAFAX 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/15082339/2/bazaliu.jpg

CSM Bucureşti a câştigat cu 28-23 partida cu FC Midtjylland din Grupa 2 a Ligii Campionilor şi o însoţeşte pe HCM Baia Mare între cele mai bune 8 echipe ale Europei. Handbalul feminin românesc se află în faţa unui moment istoric, fiind pentru prima dată când are două formaţii calificate în sferturile de finală ale întrecerii.

• Rostov-Don este cel mai probabil adversar al echipei CSM Bucureşti în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. HCM Baia Mare are trei variante pentru sferturi în acest moment: Buducnost, Gyor, Vardar Skopje.

Campioana României a trăit câteva zile tensionate în această săptămână, după ce a fost învinsă marţi fără drept de apel de Vardar Skopje (scor 30-25). Calificarea a fost pusă chiar sub semnul întrebării pe fondul unor evoluţii care nu s-au "legat" în Liga Campionilor. CSM Bucureşti a rezolvat însă o mare parte din probleme la FC Midtylland, unde s-a impus fără mari emoţii, cu 28-23, ocazie cu care a obţinut calificarea în sferturile de finală chiar de la prima participare în această competiţie. Atât CSM, dar şi HCM au ajuns, aşadar, la o dublă confruntare distanţă de turneul Final 4.

Formaţia lui Kim Rasmussen şi-a făcut viaţa mai uşoară după ce jucătoarele au înţeles că trebuie să fie mai unite, mai determinate. Mayssa Pessoa în poartă şi Carmen Martin în atac au dat tonul unei victorii convingătoare la Ikast, acolo unde au dat totuşi peste o formaţie care nu se regăseşte de o perioadă de timp şi care a pierdut cu o săptămână în urmă şi cu Savehof.

Emoţiile au fost mai degrabă de altă natură. După câteva intervenţii în debutul partidei, Pessoa a acuzat probleme medicale şi a cerut schimbarea. Echipa nu a fost afectată foarte mult, iar din minutul 10 a preluat conducerea (scor 5-4). Carmen Martin a marcat 4 goluri în primele 13 minute de joc, iar CSM a fost la conducere până cu 4 secunde înainte de pauză, când Jensen a egalat pentru 12-12.

Diferenţa dintre cele două formaţii a fost mult mai evidentă în repriza a doua. Şi a fost nevoie ca Rasmussen să introducă "arma secretă", Bianca Bazaliu. Jucătoarea de 18 ani a evoluat câteva minute şi cu Vardar Skopje, dar acum a "lovit" chiar cu prima ocazie. Interul stânga a lansat adevărate "ghiulele" spre poarta lui FCM, care şi-au atins ţinta. Iar CSM Bucureşti a început să se desprindă, 15-12 (min. 37), 17-12 (min. 40). Practic, gazdele nu au reuşit să marcheze în actul secund decât după 11 minute, dintr-o aruncare de la 7 metri.

Bazaliu a fost supriza echipei CSM, Gullden şi Rodrigues au adus însă siguranţa prin acţiunile individuale, cu care au reuşit să ţină adversara la 5-6 goluri diferenţă. Danezele au avut o serie de 3 goluri consecutive între minutele 54 şi 56, când au şi revenit la 20-23, dar Bazaliu a revenit din nou pe teren pentru a face linişte. Interul stânga a marcat 5 goluri în repriza a doua, iar CSM Bucureşti a putut să zâmbească după 60 de minute de joc şi după o perioadă în care simţea că-i fuge puţin pământul de sub picioare, ca urmare a înfrângerilor clare cu Gyor şi Vardar Skopje.

CSM Bucureşti a ajuns în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dar cu siguranţă că va dori să meargă şi mai departe. Potenţial există, rămâne de văzut cum va gestiona această nouă provocare, pentru că aerul va fi deja mai tare la acest nivel.

FC Midtjylland - CSM Bucureşti 23-28 (12-12)

Englert, Rasmussen, Vojcic - portari; Boegelund 1, S. Jorgensen 7, Jacobsen 2, Kristiansen 1, Sommer, Mejvang, Thorsgaard 2, Pedersen 1, Woller 2, Ahlm 3, Augustensen 1, Jensen 3, Burgaard. Antrenor: Helle Thomsen

Pessoa, Grubisic, Iordache - portari; Gullden 8, Curea, Franca da Silva 2, Rodrigues 6, Vărzaru, Bazaliu 5, Brădeanu 1, Torstensson, Nan, Vetkova, Martin 5, Fisker 1. Antrenor: Kim Rasmussen

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?