15 apr 2018 5998 afişări Comentează şi tu Handbal
CSM Bucureşti, în stare de şoc! Echipa de handbal masculin este la un meci de eliminare în play-off-ul Ligii Naţionale, chiar după primul tur. Poli Timişoara a avut un trio de vis în Sala ”Rapid” FOTO: EMANUEL TITUS ILIESI / MEDIAFAX

Play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin a debutat furtunos, cu o victorie obţinută de Poli Timişoara, scor 29-28, pe terenul echipei CSM Bucureşti, după executarea aruncărilor de la 7 metri. În urma acestui rezultat, vicecampioana României din ultimii 3 ani este la un pas de a fi eliminată din lupta pentru titlu încă după turul 1.

CSM Bucureşti a intrat pe un culoar favorabil în play-off, reuşind să obţină locul 4 în ultima etapă a sezonului regulat şi să evite, aşadar, nume mai importante, precum Dinamo, Potaissa Turda şi HC Dobrogea Sud Constanţa. În plus, a ”adus-o” pe Poli Timişoara direct la Bucureşti, la numai 3 zile după o altă deplasare dificilă, la Baia Mare.

Pe parcursul celor 60 de minute, CSM Bucureşti a avut mai multe momente favorabile pentru a închide partida, dar nu a profitat de niciunul:

• În minutul 14, ”tigrii” s-au desprins la 8-4, dar Poli nu s-a predat şi a egalat până în minutul 31 (scor 12-12).
  • După momente uşoare de derivă, gazdele au pus din nou stăpânire în joc, graţie a unor intervenţii ale portarului Ionuţ Ciobanu, iar în ultimele 10 minute au intrat cu avantaj de 3 goluri (22-19). Poli a avut puterea să revină şi din această situaţie şi a egalat la 23-23 (min. 56).
  • Cu mai puţin de 2 minute înainte de final, CSM Bucureşti a avut, de asemenea, jocul în mână, conducând cu 25-23. Fenici şi Orbovic au reuşit însă să restabilească egalitatea în ultimul minut, profitând de bâlbele gazdelor.

La aruncările de la 7 metri, cu o poartă mult mai bună, nu doar la acest meci, ci pe întreg parcursul sezonului, Poli Timişoara a câştigat cu 4-3, după ce Adam Savic a parat aruncările lui Şomlea şi Marijanac

Remarcaţii partidei: Cristian Fenici, Milos Orbovic (cei doi jucători au marcat 7 din ultimele 8 goluri ale lui Poli Timişoara) şi Adam Savic (a parat 4 aruncări de la 7 metri, două pe poarcursul întâlnirii).

Meciul doi al seriei va avea loc joi, la Timişoara. CSM Bucureşti este sub presiune, dacă nu câştigă spune adio inclusiv cupelor europene pentru sezonul următor încă de acum.

Duminică se mai desfăşoară primele jocuri ale seriilor Steaua - Minaur şi Potaissa Turda - Dunărea Călăraşi, iar luni seara se va juca partida Dinamo - HC Dobrogea Sud Constanţa.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?