7 oct 2017 10019 afişări Comentează şi tu Handbal
CSM Bucureşti a făcut show la debutul Ligii Campionilor, o victorie la 12 goluri diferenţă în faţa echipei Krim Mercator Ljubljana Foto - Alexandru DOBRE / MEDIAFAX

CSM Bucureşti a debutat cu o victorie superbă în actualul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins Krim Ljubljana cu 30-18. Urmptorul joc al campioanei României este în deplasare, 11 octombrie, cu Vistal Gdynia.

• Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare din tabăra CSM Bucureşti, cu 8 goluri
  • Campioana României a realizat pentru prima dată diferenţa de 10 goluri după numai 39 de minute de joc
  • Deşi a fost anunţată iniţial pe foaia de joc, Oana Manea nu a putut evolua din cauza unor probleme medicale. Din tabăra CSMB au mai lipsit Ayglon şi Lobach
  • Partida a fost arbitrată de norvegiencele Arntsen şi Roen, cele care au condus şi finala Ligii Campionilor din 2016, câştigată de CSM Bucureşti în faţa echipei Gyor. Pe parcursul întâlnirii, cuplul norvegian a arătat 14 minute de eliminare, 3-4
  • Paula Ungureanu a avut procentaj de peste 50 la sută la poartă în prima repriză.

Cei peste 3.000 de spectatori care au fost prezenţi în ”Polivalentă” au trecut rapid peste supărarea înfrângerii suferită de echipa masculină mai devreme şi au savurat un spectacol pe cinste oferit de fete. Echipa de 5 stele a CSM Bucureşti a trecut rapid peste tracul debutului şi au apăsat pe acceleraţie chiar de la început. Jocul cerut de Helle Thomsen, în mare viteză, cu contraatacuri şi faza a doua a pus în mare dificultate o echipă slovenă destul de limitată fără Omoregie, care a urmărit tot meciul de pe bancă.

Debutul de meci cu 0-2 a fost doar un simplu foc de paie, întrucât în mai puţin de 20 de minute, CSM Bucureşti a reuşit să se desprindă la 13-5, aşadar un „parţial” de 13-3. Isabelle Gullden şi Cristina Neagu au făcut din nou faza meciului, interul stânga reuşind să marcheze din aeriană, care tinde să devină marcă înregistrată în acest sezon. Diferenţa pe tabelă a fost făcută de jocul rapid al CSM în atac, dar şi de o apărare care a stat foarte bine în 6-0 şi a blocat orice tentativă a oaspetelor de a găsi spaţii. Krim nu a avut un inter care să facă diferenţa de la distanţă, astfel că i-a fost foarte greu să emită pretenţii.

La fel ca şi în Liga Naţională, Helle Thomsen a jucat cu primul ”7” pentru 15-20 de minute, apoi a schimbat complet garnitura. Idee pe care a repetat-o şi în partea secundă, după ce diferenţa a trecut de 10 goluri. Campioana României a atins 10 goluri pentru prima dată în minutul 39, la scorul de 20-10, iar mai târziu a condus şi cu 13 goluri diferenţă, 28-15.

Debutul în Champions League a fost mai mult decât mulţumitor şi probabil că un astfel de scenariu îl vom tot vedea în această toamnă, având în vedere concurenţa din grupă. Este clar, Dream Team-ul bucureştean se ”sudează” în această perioadă, adevărata competiţie va începe abia în 2018, când în faţă îi vor sta adversari de alt calibru.

CSM Bucureşti – Krim Ljubljana 30-18 (15-7)

Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Udriştioiu 1, Frafjord 3, Gullden 5, Curea 1, Neagu 8, Jacobsen, Jorgensen, Bazaliu 3, Kurtovic 1, Niombla 1, Hagman 4, Mehmedovic 3. Antrenor: Helle Thomsen

Marincek, Pandzic – portari; Benko 2, Abina, Baric 4, Beganovic 1, Stanko, Omoregie, Zulic 1, Koren 3, Gregorc, Adler 2, Tsakalou 4, Amon, Perederiy, Despotovic 1. Antrenor: Uros Bregar

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?