CSM Bucureşti, a 22-a victorie în Liga Naţională. Campioanele s-au desprins în ultimele 10 minute de SCM Craiova

25 mar 2016 2820 afişări Comentează şi tu Handbal

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti s-a impus vineri pe teren propriu, în etapa a 22-a a Ligii Naţionale, scor 31-24 (14-11) cu SCM Craiova. Diferenţa de şapte goluri s-a făcut însă pe finalul meciului, trupa oaspete, condusă de Simona Gogârlă, obligând campioana să se întrebuinţeze serios pentru a se desprinde.

Reunite după aproape o lună, timp în care mai toate au jucat la echipele naţionale, handbalistele bucureştene au deşertat sacul cu ratări la meciul cu SCM Craiova. Aproape toate jucătoarele lui Kim Rasmussen au irosit mingi în situaţii de unu la unu cu portarul Mirela Paşca. Pe lângă ratări, au fost şi destule pase greşite pe repuneri rapide sau încercări de contraatac, ceea ce l-a înfuriat pe Kim Rasmussen.

CSM a condus în prima repriză la patru goluri, la pauză au fost trei, dar SCM Craiova a ajuns în partea a doua până la un gol în spatele campioanei, în special prin golurile marcate de Jelena Zivkovic şi Oana Andrei. Ultima dată, diferenţa a fost de numai un gol în min. 48, 23-22. CSM Bucureşti a apăsat pe acceleraţie la final şi s-a impus la o diferenţă de 7 goluri. Meciul cu SCM Craiova a fost ultima repetiţie pentru echipa bucureşteană înainte de sfertul de finală cu Rostov Don, programat pe 31 martie, ora 19:00, la Sala Polivalentă din Bucureşti.

Marcatoare CSMB: Brădeanu 7, Rodrigues 6, Manea 5, Vărzaru 4, Fisker 4, Gullden 3, Curea 1, Bazaliu 1,

Marcatoare SCM Craiova: Zivkovic 8, Andrei 5, Iovănescu 4, Cioaric 3, Băbeanu 2, Landre 1, Florica 1.

CSM Bucureşti este lider detaşat în Liga Naţională, cu 66 de puncte din 22 de meciuri. Craiova e pe locul 7, cu 32 de puncte.