11 aug 2017 6132 afişări Comentează şi tu Handbal
Cel mai frumos meci! Naţionala de junioare s-a calificat în Main Round la Campionatul European, după o victorie incredibilă în faţa Suediei cu 24-21. Partida ”a început” de la scorul de 2-9 Foto: Dan LIXANDRU

Naţionala de junioare îşi continuă parcursul fără înfrângere la Campionatul European din Slovacia. Echipa lui Ion Ivan şi Marius Dănuleţ a obţinut azi a doua victorie în cadrul Grupei C, după ce s-a impus cu 24-21 în faţa Suediei. În urma acestui rezultat, România s-a calificat în grupa principală cu 2 puncte, indiferent de rezultatul ultimului joc din grupă cu Cehia, programat duminică.

Partida a început cum nu se poate mai prost pentru România, cu 9-2 pentru Suedia! Tricolorele nu s-au regăsit în primele 10-15 minute, pe parcursul reprizei reuşind măcar să stabilizeze oarecum situaţia aparent foarte dificilă. Astfel, la pauză, naţionala U17 a intrat cu un handicap de 6 goluri, scor 8-14.

Echipa a dat însă dovadă de tărie de caracter şi putere de luptă, iar în partea secundă a realizat o revenire de neuitat. După 48 de minute, România a restabilit egalitatea, 18-18, dar până să preia conducerea a mai ”suferit” câteva minute. Suedia s-a desprins iar la 2 goluri diferenţă, 20-18, dar de la acest rezultat, chiar şi în situaţie de inferioritate numerică, junioarele au fost irezistibile. Până în minutul 59, Popa, Târşoagă, Ciucă, Barabaş & Co au marcat 5 goluri consecutive (scor 23-20), la final realizând o victorie care le poate trimite chiar şi în semifinale: 24-21.

• România – Suedia 24-21 (8-14)
  • Ciucă, Chetraru – portari; Popa 9, Barabaş 7, Târşoagă 2, Vâlcan 2, Dragnea 1, Ilie 1, Marin 1, Moroianu 1, Bălăceanu, Căprar, Gogârlă, Jipa, Moraru, Pica

România are maximum de puncte după 2 meciuri şi s-a calificat pentru Main Round cu 2 puncte, indiferent de rezultatul de duminică împotriva Cehiei. Practic naţionala U17 a ajuns la un meci distanţă de semifinale, calificare care poate fi rezolvată fie marţi, fie miercuri, cu Spania sau Norvegia.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?