Au suferit, dar s-au calificat! România a terminat la egalitate cu Ucraina și s-a calificat în faza play-off pentru Campionatul Mondial din 2019

Redactor:
Marius Hutu

Naționala de handbal masculin a smuls punctul de care avea nevoie pentru a trece în următoarea fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2019. România și Ucraina au terminat 26-26, astfel că tricolorii au câștigat grupa preliminară de la Bolzano și vor juca în play-off-ul din luna iunie.

• România își va afla adversarul la sfârșitul Campionatului European din Croația – 28 ianuarie – când va avea loc tragerea la sorți. Pentru a juca la turneul final din Germania și Danemarca, tricolorii sunt nevoiți să treacă de o națională care se va clasa în zona locurilor 4-14 la Campionatul European.
  • Accidentat în partida cu I. Feroe, Alexandru Șimicu nu a evoluat în „finala” cu Ucraina. În locul lui a intrat în echipă Ionuț Ramba. Xavier Pascual a efectuat două modificări în lot, a doua fiind la nivelul extremei dreapta, Marius Sadoveac în locul lui Gabriel Bujor
  • Ionuț Ramba avea să fie și jucătorul care a înscris golul calificării în ultimul minut de joc
  • Ucraina a condus în prima repriză în două rânduri la diferență de 5 goluri, cu 11-6 (min. 21) și 12-7 (min. 25). La sfârșitul primei reprize, adversarii l-au pierdut pe centrul Oleksandr Tilte, care a primit direct cartonaș roșu pentru intrare brutală la Ionuț Ramba

Finala cu Ucraina a început cu o veste proastă pentru echipa României, după ce accidentarea lui Alexandru Șimicu din partida cu I. Feroe s-a dovedit a fi mai serioasă și nu a putut juca. „Veștile proaste” au venit și după primele minute. Ucraina a pus în fața tricolorilor o apărare destul de agresivă, a speculat în același timp spațiile din apărarea noastră și s-a desprins la 8-4 numai 10 minute de joc. Xavier Pascual a reacționat imediat cu un time-out, dar lucrurile s-au rezolvat numai în apărare.

În atac, România a continuat să aibe dificultăți, doar Demis Grigoraș reușind să rezolve cu gol unele acțiuni. Echipa a ajuns în fața porții, dar ratările unu la unu au făcut ca prima reprezentativă să bată pasul pe loc și chiar să se vadă distanțată la 5 goluri: 6-11 (min. 21), 7-12 (min. 25). Abia de la a treia superioritate numerică, venită în minutul 25, tricolorii au început să speculeze mai bine șansele create și să reducă încet, dar sigur diferența. Un moment important chiar în economia jocului s-a consemnat în minutul 29, când Tilte, conducătorul Ucrainei, a fost descalificat pentru o intrare dură la Ramba.

La pauză, România a intrat cu handicap de 3 goluri, 11-14, dar tot jocul mai slab din primna repriză a fost șters cu burete în numai 3 minute de la reluare, când tricolorii au reușit să restabilească egalitate, 14-14. Echipa s-a mai eliberat de presiune și chiar a preluat conducerea după o intercepție a lui Marius Sadoveac, încheiată cu gol, 17-16 (min. 41). Atitudinea mai adecvată pentru un meci cu miză și sistemul de apărare propus de Pasqui au ajutat România să revină la timp în joc.

Cele două echipe au rămas într-un echilibru până la final, dar cu prima reprezentativă în situația aproape permanentă de a alerga după egalare. Atunci când i-a fost mai greu, echipa a fost salvată de portarul Mihai Popescu, de extrema Sadoveac și mai ales de interii Grigoraș și Ramba. Ultimul avea să suplinească până la urmă absența lui Șimicu din teren și să facă adevărate fapte eroice în ultimul minut, prin golul decisiv marcat pentru 26-26. România a avut un meci greu, a suferit destul pe parcursul celor 60 de minute, are nevoie de mai mult pentru a se califica la un Campionat Mondial, dar deocamdată savurează această calificare în play-off după o pauză de 4 ani. În 2014, naționala a avut ghinionul de a înfrunta Suedia în baraj, poate „Pasqui” va avea mai mult noroc la tragerea la sorți și va prinde un adversar mai aproape de posibilitățile României.

România – Ucraina 26-26 (11-14)

Iancu, Popescu – portari; Ramba 4, Rotaru 1, Grigoraș 10, Racoțea 1, Sadoveac 4, Soare 2, Negru 2, Csepreghi 1, Humet, Fenici, Fotache, Onyejekwe 1, Militaru, Thalmaier

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?