Au forţat cât a fost nevoie! CSM Bucureşti a obţinut a doua victorie la peste 10 goluri diferenţă în Liga Campionilor, într-un meci cu Vistal Gdynia în care Cristina Neagu a dat recital

11 oct 2017 8158 afişări Comentează şi tu Handbal

CSM Bucureşti a obţinut o nouă victorie clară în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce s-a impus în această seară cu 34-23 pe terenul echipei Vistal Gdynia.

• Cristina Neagu a dat un adevărat recital, după ce a marcat 12 goluri din 13 aruncări
  • Helle Thomsen s-a înfuriat pentru prima dată în acest sezon, în urma unei relaxări a campioanei României în repriza a doua, motiv pentru care a şi solicitat un time-out

Debutul echipei Vistal Gdynia pe teren prorpriu în Liga Campionilor a fost într-o linişte neaşteptată, în faţa unor tribune mai degrabă goale. Dar CSM Bucureşti nu a fost interesată decât de cele 2 puncte, dar şi de un joc care să arate la nivelul pretenţiilor. Iar prima care a setat ritmul a fost chiar Helle Thomsen, antrenoarea care a avut şi primele semne de nemulţumire atunci când echipa a lăsat ”garda jos” în repriza secundă.

Faţă de partida cu Krim Ljubljana, antrenoarea daneză a efectuat patru schimbări în primul ”7”. Au apărut ca titulare Grubisic, cu două aruncări de la 7 metri parate în prima repriză, Iulia Curea, Line Jorgensen şi Antea Udriştioiu. Au rămas ”fixe” Cristina Neagu, Isabelle Gullden şi Marit Malm Frafjord. Primele două sunt de ”neatins”, iar evoluţia lor din Polonia au confirmat încă o dată, dacă mai era nevoie, că sunt două jucătoare cu adevărat excepţionale. Cu Isabelle Gullden la ”serviciu” şi Cristina Neagu la ”execuţie”, CSM Bucureşti s-a desprins la 5 goluri diferenţă, scor 10-5, după numai 17 minute. Gazdele au avut elan doar în primele minute, până când defensiva campioanei României şi-a luat toate reperele. Apropo, a treia jucătoare de ”neatins” de la CSMB este Sabina Jacobsen, care de la un meci la altul devine ”ministrul apărării”.

Cu un joc sigur în apărare şi un atac de 5 stele, CSM Bucureşti a intrat la cabine cu 18-9 şi a atins diferenţa de 10 goluri imediat după pauză, cu câteva minute mai devreme comparativ cu istoria partidei cu Krim Ljubljana. Campioana României a forţat cât a fost nevoie, apoi a lăsat-o mai moale, situaţie care nu a fost deloc pe placul danezei Helle Thomsen, care a reacţionat prompt de pe banca tehnică. Polonezele reuşiseră să revină la 7 goluri, 20-27, dar pe final CSMB a ascultat indicaţiile de pe margine şi a câştigat al doilea joc la o diferenţă de cel puţin 10 goluri, 34-23, de fapt în perfectă concordanţă cu valoarea celor două formaţii.

Următorul joc al campioanei României este duminica viitoare, în Danemarca, cu Nykobing.

• Cristina Neagu ne-ar fi utilă şi în echipa masculină, este o jucătoare extrem de valoroasă”, Bogdan Vasiliu, şef secţie handbal cSM Bucureşti la DigiSport

Vistal Gdynia – CSM Bucureşti 23-34 (9-18)

Gapska, Kaminska, Kordowiecka – portari; Blaszkowska 1, Boryslawska, Gutkowska 1, Janiszewska 3, Kowalczyk 3, Kulwinska 2, Labuda 1, Matieli 1, Pekala, Stanulewicz, Szaragawa 2, Uscinowicz 7, Zych 2. Antrenor: Agnieszka Truszynska

Grubisic, Ungureanu, Iordache – portari; Udriştioiu 2, Frafjord 2, Gullden 2, Curea 2, Neagu 12, Jacobsen, Jorgensen 1, Bazaliu 2, Manea 2, Kurtovic 2, Niombla 2. Hagman 3, Mehmedovic 2

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?