Amariei şi Tadici au terminat la egalitate, 23-23, în SCM Craiova - HC Zalău. Partida s-a încheiat cu Tadici apărător pe semicercul Zalăului!

5 sep 2013 4727 afişări Comentează şi tu Handbal
Amariei şi Tadici au terminat la egalitate, 23-23, în SCM Craiova - HC Zalău. Partida s-a încheiat cu Tadici apărător pe semicercul Zalăului! 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/11296262/2/amariei.jpg

SCM Craiova - HC Zalău a ţinut capul de afiş al primei etape din Liga Naţională la handbal feminin, atât prin distribuţia loturilor, cât şi prin duelul celor doi antrenori. Carmen Amariei şi Gheorghe Tadici s-au aflat pentru prima dată faţă în faţă în calitate de antrenori, după ce fostul inter a renunţat definitiv la tricoul de jucătoare şi a îmbrăcat treningul de antrenor. Cei doi nu s-au putut detaşa, la final fiind înregistrată o remiză fierbinte, scor 23-23.

Destinul a făcut ca la primul meci pe banca tehnică a echipei SCM Craiova, într-un meci oficial, fosta mare jucătoare să-l înfrunte pe Tadici, unul dintre cei mai experimentaţi antrenori din handbalul românesc, dar şi selecţionerul României. Amariei nu a avut însă deloc trac la debut şi a imprimat şi echipei sale o atitudine îndrăzneaţă. SCM Craiova a intrat în meci cu o apărare avansată, care a încurcat-o destul de mult pe HC Zalău. De fapt, formaţia ardeleană a găsit greu spaţii în apărarea adversă, chiar dacă Tadici a încercat să "spargă" blocul defensiv cu doi pivoţi, Crina Pintea şi Georgiana Ciuciulete. Iar când a trecut de fetele strunite permanent de pe margine de Amariei, Zalăului i-a apărut în faţă Mirela Nechita, transferată în această vară de la Dunărea Brăila.

Craiova a avut trei goluri la pauză

SCM Craiova a condus pe întreaga durată a primei reprize, chiar şi la trei goluri (8-5, min 17, 9-6, 10-7, 12-9), diferenţă cu care a intrat şi la cabine (scor 13-10). Apipie, Gogoriţă şi Cioaric, fosta extremă de la Oţelul, au fost printre cele mai active jucătoare de la Craiova. Tadici nu putea fi învins chiar atât de uşor, chiar dacă forţa echipei a scăzut, cel puţin pe hârtie, în raport cu sezonul trecut. În realitate, Zalăul a rămas aceeaşi echipă luptătoare, cu Beşe, Pintea şi Şomoi greu de trecut pe faza de apărare. Cu ajutorul unei defensive mai exacte, trupa sălăjeană a revenit în meci şi chiar a preluat conducerea în numai 13 minute (16-15). Surpriza echipei lui Tadici a fost noua achiziţie, Maria Constantinescu, care a adus un plus de culoare şi inventivitate în faza de atac. Ultimele 15 minute s-a jucat pe contre, SCM Craiova şi HC Zalău succedându-se la conducerea partidei, ambele reuşind să pună şi câte două goluri diferenţă. Carmen Amariei şi Gheorghe Tadici au trăit, la rândul lor, intens pe margine, prima bucurându-se la goluri aşa cum o făcea şi în teren.

Dunărea Brăila, primul lider

În ultimul minut, HC Zalău a intrat în avantaj, cu 23-22, dar a rămas cu două jucătoare mai puţin pe teren. Craiova a irosit copilăreşte un atac, dar a recuperat rapid mingea în apărare, iar pe următorul atac a restabilit egalitatea prin tricolora Nicoleta Dincă. Ardelencele au plecat rapid în atac să mai arunce încă o dată la poartă, timp în care Tadici a intrat în teren în cealaltă jumătate. Culmea, zălăuancele au scăpat mingea din mână, iar pe contraatac, în ultimele secvenţe, Craiova s-a trezit cu Tadici ... apărător pe semicerc! Noroc cu timpul de joc, care tocmai expirase. Astfel, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 23-23, un scor care a mulţumit-o pe Carmen Amariei.

Tot astăzi s-au disputat alte trei partide: HCM Rm. Vâlcea - CSM Ploieşti 22-25, Neptun Constanţa - HCM Baia Mare 25-31 şi Dunărea Brăila - CSM Bucureşti 28-20.