6 ian 2016 8051 afişări Comentează şi tu Handbal
Adevărata diferenţă dintre România şi Finlanda! Tricolorii au trecut la pas de scandinavi, iar calificarea în play-off-ul CM 2017 se reduce la o nouă partidă cu Austria Foto: MEDIAFAX
  • Naţionala masculină a obţinut a doua victorie în grupa 2 preliminară de calificare în play-off-ul CM 2017, după ce s-a impus, miercuri dupăa-amiază, cu 34-21 în faţa Finlandei, într-o partidă desfăşurată la Vantaa. România a trecut astfel peste coşmarul din 2014, iar toată campania de calificare se reduce la o nouă partidă cu Austria, programată în 14 ianuarie, în Baia Mare. În tur, austriecii s-au impus cu 27-24.

Handbalul românesc a încheiat la superlativ anul 2015, cu o medalie de bronz câştigată de naţionala feminină la Campionatul Mondial, şi a început promiţător 2016, cu un succes concludent al naţionalei masculine în campania de calificare la Campionatul Mondial din 2017. În primul joc oficial din acest an, România a câştigat cu 34-21 pe terenul Finlandei, în faţa căreia în urmă cu aproape 2 ani suferea, probabil, cea mai mare umilinţă din istoria handbalului masculin. Până la urmă, partida jucată miercuri la Vantaa a certificat faptul că prima reprezentativă a suferit  în 2014 un accident, cauzat în mare măsură de frământările existente la vremea respectivă în lot.

Acel episod a determinat trupa pregătită de Aihan Omer şi Sandu Iacob să privească precaută prima partidă cu Finlanda din această săptămână. Echilibru a fost doar în primele minute, până la scorul de 6-6, apoi România s-a distanţat fără probleme pe tabela de marcaj. În minutul 22 s-a desprins la 14-7, iar la pauză a intrat cu un avantaj de 11 goluri (scor 20-9). După cum arată şi numărul de goluri, tricolorii au avut o eficienţă foarte bună în faţa porţii, încheiind primele 30 de minute cu un procentaj de 80%. Practic, doar 5 aruncări la poartă nu şi-au atins ţinta. Valentin Ghionea şi Marius Sadoveac au fost remarcaţii reprizei, cu 6, respectiv 4 goluri.

În repriza a doua, România s-a desprins la o diferenţă şi mai mare, de 13 goluri (scor 23-10, min. 36), înregistrată apoi în mai multe momente, inclusiv după 60 de minute: 34-21. Tricolorii nu au mai forţat, având misiune îndeplinită încă după prima repriză. Practic, România a rezolvat problema cu Finlanda şi se gândeşte deja la partida retur cu Austria, decisivă pentru calificarea în play-off-ul din luna iunie. Principala adversară este în avantaj, după ce s-a impus în toamna trecută, la Viena, cu 27-24. Până săptămâna viitoare, naţionala va juca şi returul cu Finlanda, tot în Baia Mare (duminică, 10 ianuarie, ora 20:30).

Finlanda - România 21-34 (9-20)

Makela, Georgs, Laitinen - portari; J. Broman 1, Forss 3, Jansson 1, Sjoman 2, Von Numers 1, Sundberg 6, B. Broman 3, Laine 2, Westerlund 1, Remy 1, Tamminen, Voutilainen, Modig. Antrenori: Kaj Kekki şi John Hollfast

I. Iancu, Irimuş - portari; Bera 1, Mocanu, Ramba 1, Toma 1, Ghionea 7, Racoţea, Sadoveac 5, D. Iancu, Fenici 3, Novanc 5, Csepreghi 6, Stavrositu 2, Onyejekwe 3, Grigoraş. Antrenori: Aihan Omer şi Sandu Iacob

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?