Curse cicliste ”Monument” înaintea Turul Italiei şi Turului Franţei. Olandezul Niki Terpstra a câştigat într-o manieră fantastică o cursă cu 18 căţărări prevăzute în ultimii 150 de kilometri

2 apr 2018 739 afişări Comentează şi tu Ciclism

În aşteptarea Marilor Tururi, Il Giro şi Tour de France, în această perioadă lumea ciclismului este conectată la cursele ”clasice”, devenite extrem de spectaculoase prin prisma dificultăţilor. Cinci din cursele clasice de o zi ale unui sezon fac parte dintr-un circuit al ”Monumentelor”.

Olandezul Niki Terpstra (Quick Step) este cel mai recent câştigător, după ce s-a impus duminică într-o manieră entuziasmantă în Clasica ”Turul Flandrei”, la capătul unui traseu de aproape 270 de kilometri, cu foarte multe dealuri. Câştigătorul s-a desprins cu 28 de kilometri înainte de final, pe o urcare pietonală de 2,2 km, cu o pantă medie de 4,2%.

PRIN CE A IEŞIT ÎN EVIDENŢĂ TURUL FLANDREI 2018

• Cursa a avut o lungime de 267 de kilometri, fiind cea mai lungă din ultimii 17 ani
  • Pe traseu au fost prevăzute 18 căţărări, nu foarte lungi, dar foarte solicitante din moment ce toate au fost concentrate în ultimii 150 de kilometri ai cursei

Dylan van Baarle (echipa Sky), Sebastian Langeveld (EF Education First-Drapac) şi Mads Pedersen (Trek-Segafredo) au atacat cu aproximativ 40 de kilometri înainte de final, dar au fost prinşi de Terpstra într-un punct cheie. Apoi, olandezul a luat cursa pe cont propriu şi nu a mai putut fi prins. El şi-a asigurat, aşadar, a doua mare victorie a carierei în clasicele de tip ”Monument”, după succesul din 2014 înregistrat în Paris – Roubaix.

În Turul Flandrei, locul 2 a fost ocupat de Mads Pedersen, în timp ce Philippe Gilbert, câştigătorul de anul trecut şi unul dintre colegii lui Terpstra, s-a clasat pe locul 3.

Turul Flandrei a fost a doua cursă din lista ”Monumentelor”, după Milano – San Remo, desfăşurată la mijlocul lunii martie şi câştigată de Vicenzo Nibali. La sfârşitul săptămânii este programată o altă cursă de excepţie din această categorie, Paris – Roubaix. Spre sfârşitul lunii aprilie, înaintea Turului Italiei (programat în 5 mai), va avea loc şi Clasica ”Liège-Bastogne-Liège” (22 aprilie). Lista marilor curse de o zi se închide în toamnă cu Turul Lombardiei.