Pe un singur sens! Golden State a învins Cleveland pentru a treia oară în trei meciuri şi are titlul NBA în buzunar. Durant şi Curry, la un pas de o performanţă unică în istorie

8 iun 2017 1680 afişări Comentează şi tu Baschet

Formaţia Golden State Warriors a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 118-113 (39-32, 28-29, 22-33, 29-19), echipa Cleveland Cavaliers, în meciul trei din finala Ligii nord-americane de baschet masculin (NBA), iar situaţia la general a devenit 3-0 pentru vicecampioana en titre.

LeBron James (39 de puncte, nouă pase decisive şi 11 recuperări) şi Kyrie Irving 38 de puncte, trei pase decisive şi şase recuperări) au reuşit împreună nu mai puţin de 77 de puncte pentru Cleveland Cavaliers, dar tot Golden State a câştigat şi mai are nevoie de o singură victorie pentru a cuceri titlul, după ce gazdele s-au prăbuşit în sfertul al patrulea. Înaintea ultimelor 12 minute, Cleveland avea un avans de cinci puncte, dar minutele în care starul LeBron James a fost trecut pe banca de rezerve au fost decisive, Golden State reuşind să recupereze şi chiar să se distanţeze la cinci puncte.

De la învingători s-au remarcat Kevin Durant, cel mai bun jucător al primelor două meciuri, cu 31 de puncte, patru pase decisive şi opt recuperări, şi Klay Thompson, care a reuşit 30 de puncte, două pase decisive şi şase recuperări.

Următoarea partidă este programată tot la Ohio, pe terenul campioanei en titre, pe 10 iunie, iar o victorie a lui Golden State ar însemna finalul seriei, dar şi o performanţă istorică, echipa lui Curry şi Durant putând deveni prima din istorie care termină un sezon din NBA fără înfrângere în play-off.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în finalele ultimelor două ediţii din NBA. În 2015, a câştigat Golden State Warriors, iar în 2016, Cleveland Cavaliers.