13 aug 2017 2971 afişări Comentează şi tu Auto-Moto
Grande Dovi! Andrea Dovizioso câştigă cursa MotoGP din Austria după un duel dur cu Marc Marquez foto: Ducati Corse Press

Andrea Dovizioso este omul momentului în MotoGP. Pilotul Ducati văzut drept ”locotenentul” vedetei Jorge Lorenzo a reuşit să îşi confirme superioritatea faţă de acesta în acest sezon. Dovi a câştigat cursa MotoGP din Austria după un duel electrizant cu Marc Marquez, duel pe care italianul l-a concretizat în ultimele viraje, atunci când pilotul Honda a atacat agresiv fiind aproape să îl acroşeze pe Dovi. Dovizioso a menţinut întreaga cursă un ritm ridicat, bătălia pentru victorie a pilotului Ducati fiind purtată cu succes în ciuda faptului că motocicleta sa a avut gumă soft pe spate. Victoria înseamnă că Dovizioso trece pe locul doi în clasamentul general, la 16 puncte de Marc Marquez.

Valentino Rossi a fost omul începutului de cursă, cu record după primele tururi şi o poziţie a patra pe care a câştigat-o imediat după startul luat de pe locul al şaptelea în grilă. Chiar dacă a părut să fie capabil să ţină ritmul Ducati şi ritmul lui Marquez, cursa lui Rossi s-a încheiat după ce Zarco a forţat o depăşire riscantă, l-a şicanat pe italian şi ambii au pierdut poziţii în faţa lui Dani Pedrosa. În încercarea de a forţa revenirea, Valentino Rossi a mai comis o serie de greşeli şi a terminat cursa pe poziţia a şaptea, în spatele colegului său de la Yamaha, Maverick Vinales.

Celălalt pilot Ducati a obţinut la rându-i un loc bun. Jorge Lorenzo a trecut la conducere imediat după start, aşa cum îi place pilotului din Mallorca, dar cu 17 tururi înainte de final e depăşit în acelaşi viraj şi de Marquez, dar şi de Dovizioso. A părut să fie mai puţin abil în a gestiona uzura pneului soft de pe spate în final de cursă şi a încheiat pe poziţia a patra.