Emanuel Gyenes, cea mai bună clasare a sa la Dakar. Românul a terminat raliul pe locul 14. Toby Price, câştigător la clasa moto

16 ian 2016 2550 afişări Comentează şi tu Auto-Moto

Australianul Toby Price (KTM) a câştigat, sâmbătă, la Rosario, Raliul Dakar la clasa moto, competiţie pe care românul Emanuel Gyenes a încheiat-o pe locul 14.

Este cea mai bună clasare a românului din istoria participării acestuia la Raliul Dakar. Înainte de această performanţă, Gyenes mai obţinuse un loc 17 la general, în ediţia din 2012.

Ultima etapă a raliului a fost câştigată de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna). Gyenes (KTM) s-a clasat pe poziţia a 16-a.

Cea mai bună clasare a lui Emanuel Gyenes la ediţia din acest an a raliului Dakar a fost locul 11 ocupat vineri, în penultima etapă.

La auto, Raliul Dakar a fost câştigat de francezul Stéphane Peterhansel (Peugeot).

Sursa: MEDIAFAX