Avem munți, dar suntem exotici!** Doar printr-o minune România poate să prindă un Top 10 la JO de la Soci

Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

România are calificați oficial la JO, până acum, doi biatloniști

Ștafeta feminină de biatlon a ratat calificarea pentru că o sportivă a încurcat traseul

Rezultatul sezonului: locul 5 obținut de echipa de sanie la etapa de Cupă Mondială de la Lake Placid

Festivalul Olimpic al Tineretului European, desfășurat recent pe teritoriul județului Brașov, poate fi punctul de plecare pentru sporturile de iarnă din România în tentativa lor de a urca pe scena marilor competiții. Jocurile Olimpice de la Soci, ce se vor desfășura în 7-23 februarie 2014, par însă mult prea apropiate pentru tinerii Peter Imre, Dorottya Buzas sau Iulian Pîtea să se impună și în concursurile de seniori. Astfel, întrecerea supremă a sporturilor de iarnă din 2014 prinde România tot cu statut de „țară exotică”, în ciuda faptului că relieful a fost mereu un avantaj pentru a „construi” rezultate.

Cupele Mondiale ale sezonului 2012-2013 s-au încheiat, iar la o scurtă analiză a rezultatelor sportivilor români se poate trage o concluzie sumbră: va fi eveniment dacă vreun reprezentant va prinde un Top 10 la probele în care vom participa. Inclusiv în „simulările” de la Soci rezultatele lor au fost modeste.

Eva n-a mai excelat

Cea mai mare dezamăgire a sezonului a venit din biatlon. Mai concret, a fost furnizată de echipa feminină de ștafetă, teoretic văzută cu cele mai mari șanse de a obține un rezultat notabil la Soci. La Mondialul de la Nove Mesto, Eva Tofalvi & Co a terminat pe locul 11, însă lovitura de grație a venit după concurs. România a fost descalificată întrucât, pe schimbul trei, Luminița Pișcorean a încurcat traseul. În loc să urmeze culoarul pe care ar fi trebuit să predea ștafeta, sportiva a luat-o spre sosire! Astfel, ștafeta feminină a ratat calificarea la Jocurile Olimpice, care ar fi propulsat, totodată, și patru sportive în probele individuale. Așa, România merge la Soci doar cu o reprezentantă, cel mai probabil Eva Tofalvi. Nici în concursurile individuale de biatlon, sportiva din Miercurea Ciuc nu a mai excelat. Cel mai bun rezultat al sezonului pentru Eva a fost un loc 19, în sprintul de la Oslo.

La Sanie pe echipe se califică 8 țări

COSR are asigurată prezența a doi sportivi la JO de la Soci, un băiat și o fată la biatlon, însă linia după calificări se va trage, în majoritatea disciplinelor, în ianuarie 2014. Sanie, bob, skeleton, schi alpin, sărituri cu schiurile, snowboard sau schi fond sunt alte sporturi în care foarte probabil vom avea reprezentanți în Rusia. C
lasări în Top 20 putem spera însă numai de la bob și sanie, această ultimă disciplină oferind și rezultatul sezonului pentru noi. În etapa de Cupă Mondială de la Lake Placid, echipa mixtă (Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu și „dublul” Paul Ifrim / Andrei Anghel) s-a clasat pe locul 5! Este la fel de adevărat că la proba respectivă nu au participat chiar toate echipele. Această probă este inclusă și în programul de la Soci, iar la start vor fi cele mai bune opt echipe. „Mixtul” României se va duela pentru un loc la JO cu Polonia și Cehia. Calificarea va garanta și un Top 10, probabil și singurul.

Paul Pepene (schi fond) a reușit doar un Top 30 în Cupa Mondială, motiv pentru care a adunat un singur punct, cu care s-a clasat pe locul 167 la „general”

„Dublul” Paul Ifrim / Andrei Anghel s-a clasat pe locul 13 în etapa de Cupă Mondială de la Lake Placid, cel mai bun rezultat al sezonului. La Oberhof, Raluca Strămăturaru a ocupat locul 14

Dana Haralambie (15 ani, sărituri cu schiurile) ar putea fi mezina României la Soci. Ea și-a făcut deja debutul în Cupa Mondială, iar locul 41 la Ramsau, este rezultatul sezonului

Un loc 12 într-o etapă de Cupă Mondială, cu Dorin Grigore pilot, este rezultatul sezonului pentru bobul românesc