UTA – FC Argeș 1-2! Video Online în etapa 18 din Liga 1. Nebunie la Arad! Oaspeții câștigă în minutul 90

Cesar Daniel Meza Colli, Valentin Buhacianu si Costinel Andrei Tofan in meciul de fotbal dintre FC Arges si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, vineri 11 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 14 poze

UTA Arad – FC Argeș s-a jucat sâmbătă și a contat pentru etapa a 18-a din Liga 1, sezonul 2020 – 2021. Partida de pe stadionul „Francisc von Neuman” a fost Live Video Online pe www.prosport.ro.

FC Argeș s-a impus la Arad cu 2-1 după un final nebun de meci, interzis cardiacilor. Roger a dat iluzia unui succes arădean în minutul 86, dar tabela a fost întoarsă 3 minute mai târziu de Palic și Deslandes.

Foste campioane ale României, UTA (de șase ori) și FC Argeș (în două rânduri) s-au aflat față în față pentru a treia oară în ultimele 6 luni de zile. La începutul lunii august, pe „Nicolae Dobrin” ambele au încins hora bucuriei promovării în Liga 1, ineditele imagini făcând înconjurul „bătrânului continent”. Rezultatul de 1-1 s-a repetat o lună mai târziu, în cadrul etapei cu numărul trei al Ligii 1, cu mențiunea că arădenii au condus în ambele dispute la pauză.

Situație arădeană minutul 2

Cel puțin utiștii au declarat înainte de meci că nu concep un rezultat de egalitate, mai ales după meciurile bune făcute cu Viitorul și Voluntari. Iar startul de meci a fost convingător, cu o primă ocazie în minutul 2. Rusu și Roumpoulakou au combinat în stânga, ultimul a centrat pe jos, dar Roger și Hora nu au deviat decisiv balonul și Greab a respins cu piciorul.

Gazdele au rămas în jumătatea adversă timp de zece minute, au mai avut un șut prin Albu, după care piteștenii și-au prezentat și ei argumentele pentru un rezultat pozitiv. Șerban a tras pe lângă poartă de la 22 de metri, iar Albu a salvat o centrare veninoasă ce ar fi ajuns la Mediop.

Miculescu și Hora i-au dat emoții mari lui Greab

Titularizat în premieră în acest retur, David Miculescu a avut cea mai clară ocazie a primei părți. Juniorul UTA-ei a făcut slalom printre adversari, a ajuns în careul mic, dar a tras doar în plasa laterală, în stânga lui Greab. A doua jumătate a primului act s-a jucat pe contre, cu UTA ceva mai tăioasă.

Roumpoulakou nu a cadrat șutul de la marginea careului, pentru ca Hora să aibă pe cap golul de 1-0. Roger a centrat din corner, iar fostul atacant al lui FCSB a reluat puternic din 8 metri, dar Greab a respins cu dificultate balonul. Apoi vârful UTA-ei a părăsit terenul acuzând o problemă musculară. Trupa lui Ianovschi și Prepeliță a dezvoltat și ea niște contre periculoase, însă ultima pasă a fost de fiecare dată eronată.

Benga, eliminat ușor

„Bătrâna Doamnă” a abordat repriza secundă cu mijlocașii ofensivi Roger și Antal în linia de atac, pentru un plus de viteză, dar mai puțină forță. Astfel, arădenii au pierdut destule mingi în preajma careului prilej pentru argeșeni să aibă și ei inițiativa. În minutul 55, Benga s-a jucat cu balon la 40 de metri de propria poartă, Mediop a interceptat, fundașul arădenilor l-a tras de șort din spate, iar Viorel Flueran l-a eliminat de pe teren, chiar dacă da Silva era în zonă și atacantul oaspeților nu ar fi scăpat singur. Ianovschi a mutat repede cu un al doilea atacant, angolezul Malele în locul Maes. iar Balint cu Roșu în locul lui Miculescu, cu Albu trecând fundaș central. Superioritatea numerică a schimbat doar raportul posesiei în favoarea „alb-violeților”, căci la cel al ocazii nu s-a schimbat nimic. Dimpotrivă, în minutul 72, Roger a executat cu efect o șlovitură liberă din dreapta, Erico a recentrat cu capul în mijlocul careului mic, de unde Antal a trimis de două ori în blocaj.

Flueran a avut cartonașe doar pentru gazde

Înainte de a fi schimbat, Mediop s-a jucat cu nervii antrenorilor săi, întârziind un șut din poziție ideală, după care a fost blocat. Flueran a încins și el spiritele în teren și pe margine cu niște decizii ce au penalizat în special gazdele. Piteștenii au scăpat mai de fiecare dată de cartonașe galbene și au faultat mai mult decât amfitrionii, pe când „roș-albii” au mai ajuns pe carnețelul „centralului”, lângă Benga. Fotbal s-a jucat puțin și nimic nu anticipa finalul de infarct.

Trebuia să fie bucurie, dar a fost dezastru

În minutul 86, Roșu a executat un corner din stânga, argeșenii au respins până la Roger, care a trimis din voleu, cu stângul lângă bara din stânga lui Greab. Euforia a fost mare în tabăra arădeană, care – însă – a gestionat dezastruos finalul de meci. Un minut mai târziu, Albu și Erico s-au încurcat reciproc, Palic profită și a trimis puternic în plasă de la 14 metri.

Oaspeții au simțit că se poate și chiar aveau să dea lovitura la Arad, aici unde UTA rămâne cu doar 6 puncte strânse în tot campionatul. În penultimul minut de joc, Palic a centrat dintr-o lovitură liberă din dreapta, Șerban a prelungit mingea cu capul și Deslandes a împins mingea în plasă din 2 metri. Din echipă dărâmată după avantajul utist din minutul 86, FC Argeș a întins hora bucuriei pe gazonul tot mai prost.

FINAL: UTA – FC ARGEȘ 1-2

Min90: GOOOOL! Oaspeții dau lovitura în ultimul minut! Antun Palic bate foarte bine lovitura liberă, iar mingea intră în poartă trimisă de Deslandes
Min87: GOOOOL! Oaspeții egalează la prima fază după deschiderea scorului! Antun Palic reia din careu și marchează primul gol pentru FC Argeș
Min85: GOOOOL! Roger deschide scorul cu un superșut!

Min79: CARTONAȘ!
Denis Rusu este avertizat pentru simulare
Min77: SCHIMBARE!
Iese Mediop, intră Palic
Min73: RATARE!
Antal ratează în mai multe rânduri din fața porții, la o faza prelungită de atac
Intră Malele, iese Maes
Min56: ELIMINARE! Benga primește cartonașul roșu și este eliminat, deși Erico era în apropiere și putea interveni

ECHIPELE DE START:

UTA: F. Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Rrumbullaku – Miculescu, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Hora, Roger

Rezerve: Balauru, Melinte, F. Ilie, Oroian, N. Roșu, Bustea, C. Rus, L. Antal, D. Isac
Antrenor: Laszlo Balint

FC Argeș: Greab – Mușat, Despalndes, Maric, Tofan – I. Șerban, Mezza Colli – C. Dumitru, A. Maes, S. Drăghici – NDiaye

Rezerve: Malele, C. Barbu, I. Năstăsie, Honciu, A. Palic, R. Grecu, Șerbănică, Leca, G. Micle
Antrenor: Mihai Ianovschi

STADION: „Francisc Neuman”, Arad
Arbitru: Flueran Viorel Nicușor (Craiova) / Asistenți: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca) și Popescu Adrian (Craiova)

Partida dintre cele două noi promovate în Liga 1 se poate vedea la TV pe Digi Sport 1, Look Sport Plus și Telekom Sport.

UTA Arad vine după ce în runda precentă s-a impus pe terenul lui FC Voluntari, scor 0-1, în timp ce FC Argeș a remizat în etapa a 17-a cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-1, la Pitești.

UTA Arad- FC Argeș Live Video Online în etapa 18 din Liga 1

Înaintea meciului din etapa a 18-a, UTA Arad se află pe locul 9 în clasamentul Ligii 1, cu 21 de puncte, la egalitate cu FC Botoașani, în timp ce FC Argeș este pe 15, cu 15 puncte, la fel ca FC Voluntari, dar piteștenii au un joc în minus față de ilfoveni.

În cazul unei victorii, UTA Arad face 24 de puncte și urcă până pe locul 7, dar trebuie să spere ca FC Viitorul și Botoșani să se încurce. De partea cealaltă, FC Argeș ar face 18 puncte cu o victorie pe terenul arădenilor și ar ajunge pe 12, dar stă la mâna lui Astra Giurgiu și Hermannstadt.

Publicat: 23 01. 2021, 18:15
Actualizat: 23 01. 2021, 19:33