Victoria cu Moldova nu e relevantă! Explicații după meciurile amicale ale României: „A zis că pur și simplu fuseseră sufocați, nu puteau să facă față ritmului” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 6 poze

Bogdan Andone, fost antrenor la FCSB, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a vorbit despre meciurile amicale pe care România le-a disputat cu Slovenia și Moldova.

România a pierdut, la Cluj, în fața Sloveniei, scor 1-2. Unicul gol al tricolorilor lui Edi Iordănescu a fost marcat de către Denis Drăguș, în minutul 64.

Ulterior, România s-a impus la Chișinău, în fața Moldovei, scor 5-0, după golurile marcate de către Moruțan (min. 9), Drăguș (min. 40), Cicâldău (min. 61), Paraschiv (min. 71) și Rus (min. 88).

Bogdan Andone a dat de înțeles că victoria la scor contra Moldovei este una firească, având în vedere diferența de valoare dintre cele două echipe naționale.

„Aș vorbi puțin despre ambele meciuri, și despre cel de la Cluj cu Slovenia. A fost o primă repriză dezamăgitoare, pentru că raportul șuturilor spre poartă a fost 0-7. A fost o diferență foarte mare ca joc, ca ritm, ca atitudine, ca tot. Repriza a doua, mai bunicică. Și schimbări făcute, jucătorii care au intrat, au intrat foarte bine în repriza a doua.

Iar aseară, ok, jucătorii tineri au venit cu ritm, cu atitudine bună, cu dorință, dar totuși trebuie să ne gândim că e diferența destul de mare. Dacă ne uităm puțin în trecut, ei în calificările pentru Mondial au avut un singur punct și cred că au primit vreo 30 de goluri, cu celebrul 0-8 cu Norvegia. Chiar vorbeam cu Igor Armaș, la momentul acela că antrenam la Voluntari și el era căpitanul echipei și fusese la echipa națională. A zis că pur și simplu fuseseră sufocați, nu puteau să facă față ritmului. Deci diferența e destul de mare și cred că și diferența dintre naționala Moldovei și naționala noastră e destul de mare din punct de vedere calitativ, al jucătorilor”, a spus Bogdan Andone, la ProSport Live.

Publicat: 21 11. 2022, 21:10