Selecționerul Edi Iordănescu a analizat din nou partida cu Elveția și și-a exprimat singurul regret: „Mi-aș fi dorit să avem asta” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Edi Iordănescu, selecționerul echipei naționale a României, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a analizat din nou meciul cu Elveția din preliminariile Campionatului European din 2024.

Selecționerul Edi Iordănescu a analizat din nou partida cu Elveția și și-a exprimat singurul regret

Meciul dintre Elveția și România s-a jucat în cadrul rundei a patra a preliminariilor pentru EURO 2024, pe Stadionul „Swissporarena” din Lucerna, și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Zeki Amdouni, în minutele 28, respectiv 41 și, pentru tricolori, Valentin Mihăilă, în minutele 89 și 90+2.

Edi Iordănescu a retrăit momentele din Elveția și a recunoscut că nu se aștepta ca echipa României să întoarcă scorul. motiv pentru care bucuria selecționerului a fost și mai mare pentru punctul obținut.

„75 de minute, sunt realist și recunosc că diferența care a fost pe hârtie s-a văzut și pe teren. Elveția e o prezență deja obișnuită la turneele finale, cu o generație foarte bună. Chiar elvețienii au spus că este poate cea mai bună generație a lor. Am fost pregătiți pentru un joc foarte complicat.

Mi-aș fi dorit să fi avut un centru de greutate mai avansat, să avem și noi momentele noastre de inițiativă. Din păcate, nu s-a întâmplat asta. Echipa a dat tot ce a putut până în ultima clipă și fotbalul ne-a răsplătit. Îmi doream să marcăm un gol, ca să putem să ne agățăm de ceva. Mi-am dorit foarte tare, dar eram conștient că este extrem de greu să revii de la 2-0, însă bucuria este cu atât mai mare. Deciziile pe care le-am luat pe parcursul jocului au fost exclusiv ofensive.

Este o realitate. Eu totuși sunt, cu siguranță, singurul, alături de colegii mei din staff, care am studiat îndelung Elveția, am fost după ea și în Qatar. E o echipă care nu mai are nevoie de prezentări individuale, o echipă care în medie are undeva 750 de pase pe joc, cu o consistență fantastică, și-a subordonat efectiv toți adversarii, cifrele astea le-am visat și noaptea.

Ne așteptam la o echipă cu personalitate, care, spre deosebire de noi, a avut un meci mai facil în Andorra, pe un teren bun, și-au menajat jucătorii. Noi am avut timp puțin spre deloc să pregătim meciul. Focusul a fost pe Kosovo, era jocul teoretic mai accesibil și un contracandidat direct. Pot să spun, Kosovo a suferit foarte tare în Belarus, Kosovo au depus efort cu noi”, a spus Edi Iordănescu, la ProSport Live.