Reacție tranșantă după ce naționala din Kosovo a cerut ca meciul cu România să fie suspendat definitiv: „Nu poate decide o echipă asta” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 8 poze

Cristi Balaj a dat verdictul în ceea ce privește dorința kosovarilor de a nu mai termina de jucat meciul cu naționala României.

Cristi Balaj, reacție tranșantă după ce naționala din Kosovo a cerut ca meciul cu România să fie suspendat definitiv: „Nu poate decide o echipă dacă se continuă sau nu jocul”

România s-a impus în fața naționalei din Kosovo, scor 2-0, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

După ce ultrașii români au afișat banner-ul cu „Kosovo e Serbia”, jucătorii celor două echipe au mers la vestiare, iar partida a fost suspendată pentru aproximativ 50 de minute.

Kosovarii ar fi vrut ca meciul să fie suspendat definitiv, dar acest fapt nu s-a produs. Cristi Balaj a vorbit la ProSport Live despre întreg scandalul și a dat un verdict clar.

Președintele celor de la CFR Cluj îi condamnă pe kosovari. „Situația e delicată. România nu recunoaște ca stat Kosovo. În altă ordine de idei, nu știu dacă arbitrul a făcut demersurile corecte în această situație. Adică cei trei pași. Când sunt scandări xenofobe, arbitrul oprește meciul și se solicită să se anunțe la stație eliminarea bannerului. Și nu s-a anunțat la stație. Arbitrul a mers direct la cabine.

Eu știam că se stau 10-15 minute, după care se revine. Dacă ar continua scandările abia atunci se oprește meciul. Arbitrul a făcut semn spre vestiare, a cumulat pasul unu cu pasul doi și a intrat la cabine, unde ar fi trebuit să stea 10-15 minute. În acest timp bannerul ar fi trebuit eliminat. Nu poate decide o echipă dacă se continuă sau nu jocul. La asemenea nivel există și o comunicare cu cei de la UEFA. Dar regulamentar, dacă una dintre echipe nu vrea să revină pe teren e problema ei”, a declarat Cristi Balaj la ProSport Live.

Publicat: 16 09. 2023, 17:11