Florin Prunea, luat de Mircea Sandu de lângă Traian Băsescu! „Mi-a zis să plecăm deși mai erau minute bune. Adrian Mutu era incredibil” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Florin Prunea a dezvăluit la emisiunea ProSport LIVE că a „băntuit” pe străzi alături de președintele Mircea Sandu după ratarea penalty-ului lui Adrian Mutu contra Italiei la Euro 2008.

„Briliantul” era în cea mai bună perioadă a carierei la echipa de club Fiorentina, iar la națională „rupea” plasele adversarilor.

După calificarea de pe primul loc la EURO 2008, România a picat într-o grupă cu Italia, Franța și Olanda. primele două meciuri s-au încheiat la egalitate, iar cu olandezii am pierdut categoric.

Florin Prunea, luat de Mircea Sandu de lângă Traian Băsescu! „Mi-a zis să plecăm deși mai erau minute bune. Mutu era incredibil” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Tricolorii au întâlnit Italia, după 0-0 cu Franța, și au deschis scorul prin Mutu, iar meciul s-a încheiat 1-1 după golul lui Panucci. Totuși, Mutu a ratat penalty-ul care i-ar fi putut aduce României cele trei puncte în minutul 81.

„A făcut un Euro incredibil atunci Adrian Mutu. Mircea Sandu, eu și Traian Băsescu, eram lângă el. Mi-a zis să plecăm de la stadion deși mai erau minute bune. Am mers și ne-am plimbat minute bune pe străzile de lângă stadion!

Nu aveai ce să-i reproșezi lui Mutu! La vremea respectivă, cu Pițurcă antrenor, Mutu îți alerga 11 kilometri pe meci, făcea faza de apărare”, a recunoscut fostul portar la ProSport LIVE, Florin Prunea fiind atunci oficial al FRF.

Adrian Mutu are 77 de selecţii în tricoul echipei naţionale şi este golgheterul all-time al României, la egalitate cu Gheorghe Hagi, cu 35 de reuşite. El a jucat pentru prima reprezentativă la două turnee finale ale Campionatului European, în 2000 şi 2008.

La data de 22 martie 2013, Mutu egalează recordul lui Gică Hagi în clasamentul all-time al golgheterilor echipei naţionale. Fiecare are câte 35 de goluri.

E singurul român care a ajuns la borna 100 de reușite în Serie A. E într-un top select, având 103 goluri marcate în acest campionat.

Publicat: 02 12. 2021, 13:06