Mesajul de alarmă trimis de Florin Prunea către Dinamo: „Ai sute de meciuri în Liga 1 și te retrogradează U Cluj?” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Universitatea Cluj a reușit să se impună împotriva celor de la Dinamo, scor 2-0, în cadrul turului barajului de menținere – promovare.

La finalul partidei, antrenorul „șepcilor roșii” a avut o declarație surprinzătoare, Erik Lincar a spus că și-ar fi dorit ca echipa sa să învingă cu cel puțin 4-0.

Invitat la ProSport Live, Florin Prunea a comentat cele spuse de tehnicianul clujenilor, spunând că această declarație ar trebui să fie o motivație în plus pentru Dinamo.

Florin Prunea: „Ai sute de meciuri în Liga 1 și te retrogradează U Cluj?”

Fostul președinte al grupării din „Ștefan cel Mare” a vorbit despre cele spuse de Erik Lincar la finalul partidei cu Dinamo. Florin Prunea a spus că declarația tehnicianului a fost una greșită, considerând că acesta i-a jignit pe adversari.

Totuși, analistul ProSport spune că aceste vorbe ar trebui să fie o motivație pentru trupa lui Dusan Uhrin, Dinamo fiind aproape să retrogradeze pentru prima dată în istoria de 74 a clubului.

„Erik Lincar a făcut o greșeală cu declarația pe care a dat-o. A spus că îi pare rău că nu au dat 3-4 goluri. I-aș punea declarația pe un perete mare la ședință. Dacă nici o jignire mai mare ca asta nu te motivează… să n-ai puțină mândrie? Băi fraților, de la ora 21:00, când fluieră arbitrul, ia să vedem cum e cu 3-4. Greșesc, mă ridic, merg mai departe, dar ambiția nu poate să mi-o ia nimeni. Chiar în halul acesta, cu sute de meciuri în Liga 1 și să mă retrogradeze U Cluj, echipă de Liga 2?”, a spus Florin Prunea, la ProSport Live.

Erik Lincar: „Mi-aș fi dorit să batem cu 4-0!”

Tehnicianul „șepiclor roșii” a vorbit despre turul câștigat, contra celor de la Dinamo, scor 2-0, și a declarat că la București va fi un meci mult mai dificil.

„E prima repriză. Mai avem o repriză la București, de 95-100 de minute. Sper să fim la fel de determinați, de luptători, cum am fost în seara asta. Ne-am creat 2-3 ocazii enorme, monumentale pot să zic, singuri cu portarul. Mi-aș fi dorit ca scorul să fie undeva la 3 sau 4-0. E adevărat că și Dinamo a lovit de câteva ori bara, e o echipă cu experiență. Dacă va fi să promovăm, o vom face prin atitudine și prin grup. În alte meciuri nu am avut șansă. Astăzi am avut șansa să înscriem primii. Am reușit să punem în practică ceea ce ne-am dorit.

Ne așteaptă un joc foarte complicat la București. Presiunea va fi mult mai mare pe ambele echipe. Se va decide pe cine va fi mai puternic din punct de vedere mental”, a spus Erik Linkar la finalul partidei U Cluj – Dinamo.

Publicat: 24 05. 2022, 08:41
Actualizat: 24 05. 2022, 16:51