Marius Avram dă verdictul în cazul penalty-ului de la FCSB – Universitatea Craiova. Ce îi reproșează fundașului Iulian Cristea I VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 7 poze

Universitate Craiova s-a impus în derby-ului etapei a treia al Ligii 1, scor 2-0. Cu această victorie echipa din Bănie a relansat lupta pentru locul doi după ce s-au apropiat la patru puncte de formația antrenată de Toni Petrea.

Iulian Cristea a fost unul dintre actorii principali ai partidei. Fundașul central al celor de la FCSB l-a faultat pe Andrei Ivan în careu în minutul 44 și s-a dictat penalty. Cristea a fost total nemulțumit de faptul că s-a acordat penalty, susținând că nu l-a atins pe atacantul Craiovei.

Invitat la ProSport Live, fostul arbitru Marius Avram a vorbit despre momentul tensionat petrecut în prima repriză a derby-ului FCSB – Universitatea Craiova. Acesta susține că penalty-ul a fost acordat corect de centraul partidei.

Marius Avram dă verdictul în cazul penalty-ului de la FCSB – CRAIOVA

Analistul ProSport consideră că arbitrul Horațiu Feșnic a acordat corect lovitura de pedeapsă din minutul 44 când Iulian Cristea l-a faultat pe Andrei Ivan.

Marius Avram susține că este normal ca fundașul roș-albaștrilor să fie supărat, dar nu este corect să judece arbitrul pentru o greșeală care îi aparține.

„Eu îi înțeleg supărarea. Este normal să fie supărat. A pierdut un meci important. A pierdut un meci, am putea spune, și din cauza unui atac un pic necontrolat pe care el îl face în suprafața de pedeapsă. Deci într-un fel poate se simțea și vinovat și încearcă să se disculpe, practic să spună: «Domne, eu n-am făcut nimic», dar nu ai cum să spui că nu ai făcut nimic. Din moment ce tu faci acel atac. Nu atingi mingea, atingi direct adversarul. Într-un moment în care puteai pur și simplu să îl blochezi și poate era suficient. Poate și-a pierdut pentru o fracțiune de secundă rațiunea. Poate el a crezut că va ajunge la balon și Ivan într-un fel l-a păcălit. Asta e, se întâmplă la fotbal, mai greșești. Uneori câștigi, uneori pierzi. De-aia e frumos. Din păcate pentru el, de data aceasta, nu este vina arbitrului”, a spus Marius Avram, la ProSport Live.

Publicat: 04 04. 2022, 21:47
Actualizat: 04 04. 2022, 23:49