Gigi Becali, dialog halucinant cu Mihai Stoica în privința lui Vali Crețu: „Poate să facă orice!”. Cum a încercat să-l înduplece managerul pe patronul de la FCSB | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Gigi Becali, patronul clubului FCSB, a vorbit în cadrul emisiunii ProSport Live despre cartonașul roșu încasat de către Valentin Crețu, fundașul dreapta în vârstă de 34 de ani al roș-albaștrilor, în meciul cu FC U Craiova.

Gigi Becali, dialog halucinant cu Mihai Stoica în privința lui Vali Crețu. Cum a încercat să-l înduplece managerul pe patronul de la FCSB

Meciul dintre FCSB și FC U Craiova s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 16 din Superliga și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Florinel Coman, în minutul 9, și Darius Olaru, din penalty, în minutul 12. Pentru olteni a înscris Blănuță, în minutul 65.

În minutul 57 al acestei întâlniri, Vali Crețu l-a faultat dur pe Yassine Bahassa. Jucătorul de la FCSB a avut o intrare dură, cu talpa pe tibia adversarului, și arbitrul i-a acordat direct cartonașul roșu. Astfel, FCSB a rămas în inferioritate numerică pentru mai bine de jumătate de oră de joc.

Gigi Becali a dezvăluit că se aștepta ca Vali Crețu să o comită și să fie trimis la vestiare de către arbitrul întâlnirii cu FC U Craiova.

Mai mult decât atât, patronul roș-albaștrilor a dezvăluit că a cerut schimbarea lui Valentin Crețu, însă Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al clubului FCSB, l-a convins să îl lase pe teren pe fundaș.

„Noi suntem echipa mai valoroasă și trebuia să facem aceste trei puncte. E bine pentru noi, am câștigat și în zece. Am rămas cu un om în minus, asta e, ne-am apărat bine. A venit golul lor dintr-o fază fixă. Bine că a luptat echipa și a dat dovadă că sunt războinici. Când îl bagi pe Vali Crețu să joace, știi, el face din astea.

Eu i-am spus lui Mihai să-l schimbăm, că ne lasă în zece. A zis că are experiență, eu i-am spus că poate să ia roșu direct și așa a fost. Bahassa driblează și poate să facă Vali Crețu orice”, a spus Gigi Becali, la ProSport Live.

Cotat la 250 de mii de euro de către Transfermarkt, Valentin Crețu a jucat doar șase meciuri pentru FCSB în acest sezon din Superliga plus două partide în Conference League și două în Cupa României.

Publicat: 13 11. 2023, 18:40
Actualizat: 13 11. 2023, 20:34