Florin Prunea îi distruge pe cei din FRF! Motivul e legat de comportamentul ultrașilor la meciul România – Kosovo: „Cea mai mare mizerie!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

În contextul mesajelor controversate arătate la meciul România – Kosovo, scor 2-0, Florin Prunea crede că FRF trebuia să le țină partea suporterilor români, în niciun caz să-i condamne.

Florin Prunea, critici dure pentru Federația Română de Fotbal: „E inacceptabil să te îndrepți împotriva suporterilor tăi”

Naționala României a câștigat împotriva celor din Kosovo, scor 2-0, în cadrul preliminariilor pentru EURO 2024. Încă din primele 15 minute ale partidei, ultrașii români i-au provocat pe adversari, au dat fumigene și au afișat un banner cu „Kosovo e Serbia”, motiv pentru care partida a fost aproape de a fi suspendată definitiv.

După incident, Federația Română de Fotbal a condamnat comportamentul fanilor români, însă Florin Prunea nu a fost de acord cu poziția FRF.

Florin Prunea a vorbit la ProSport Live despre toată situația și i-a criticat dur pe cei din cadrul federației.

„Războiul în afara terenului a fost câștigat de Federația din Kosovo. Noi nu suntem în stare să organizăm un meci. Băieții ăștia au venit pregătiți și au provocat din primul minut. Din prima secundă în care s-a auzit Serbia, președintele Federației din Kosovo s-a dus la delegatul UEFA și i-a spus de 5-6 ori să oprească meciul. De-aia zic că au venit foarte bine pregătiți.

Pe Burleanu îl vedeam pe acolo că el nu vrea să supere pe nimeni. Înțeleg că e la UEFA, dar era acasă la el. Era interesul României la mijloc. Observatorul ar fi trebuit să treacă în foaie și gesturile jucătorilor din Kosovo.  A durat 50 de minute întreruperea meciului. De ce? Eu îl știu pe delegatul UEFA, dar nu poți ține meciul întrerupt 50 de minute pentru un steguleț. Cred că se va juca o etapă fără spectatori.

N-a fost vorba de rasism. Cea mai mare mizerie e că FRF se ia de suporterii noștri, dar băieții ăia se duc peste tot în lume după echipa națională. E inacceptabil ca Federație să te îndrepți împotriva suporterilor tăi”, a declarat Florin Prunea la ProSport Live.

Publicat: 16 09. 2023, 16:19