Explicații pentru titularizarea lui Marius Ștefănescu împotriva Muntenegrului: „L-a surprins și pe el. A fost foarte discret!” Ce schimbări trebuie să facă Edi Iordănescu | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

În partida disputată de România marți seară împotriva Muntenegrului, Edi Iordănescu i-a oferit șansa debutului sub tricolor lui Marius Ștefănescu. Fotbalistul lui Sepsi Sfântu Gheorghe a fost trimis în luptă chiar din primul minut.

Prima reprezentativă a României a avut o nouă prestație mult sub așteptări. „Tricolorii” nu au contat pe teren în ultima partidă din această pauză comptetițională și au fost învinși la scor de neprezentare.

Deși nu a reușit să iasă din nota echipei, debutantul, Marius Ștefănescu, a avut o ocazie imensă de a înscrie în prima repriză, când a trimis cu capul direct în brațele portarului muntenegrean, Mijatovic.

Explicații pentru titularizarea lui Marius Ștefănescu împotriva Muntenegrului: „L-a surprins și pe el. A fost foarte discret!” Ce schimbări trebuie să facă Edi Iordănescu | EXCLUSIV ProSport Live

Marius Mitran s-a declarat și el surprins de titularizarea fotbalistului care a adus, prin „dubla” reușită în actul final, Cupa României la Sfântu Gheorghe. Mitran a oferit explicații pentru titularizarea lui Marius Ștefănescu și consideră că mijlocașul ar trebui să mai primească șanse, chiar dacă a avut o evoluție discretă în partida cu Muntenegru.

„M-a surprins, da! Mi-a dat impresia că l-a surprins și pe el. Foarte greu a intrat în meci, a fost foarte discret, dar asta nu înseamnă că nu trebuie continuat cu el. E clar că are talent, ar fi putut să dea și gol aseară, a avut o ocazie mare.

Edi a vrut să epateze cu ceva, a vrut să atragă atenția, a vrut să arate că el e Edi. Nu a avut curaj (n.r. să îi scoată din lot pe Niță, Chiricheș și Maxim). Trebuia să își asume riscul ăsta. Trebuie să facă altceva…”, a spus Marius Mitran pentru ProSport LIVE.

Marius Ștefănescu (23 de ani) se află la prima convocare la prima reprezentativă a României, venită pe fondul unui final de sezon excepțional reușit la Sepsi. Mijlocașul a avut un impact foarte mare în Cupa României: a marcat atât în tur, cât și în retur, în semifinala împotriva Universității Craiova, reușind apoi, în finală, cele două goluri care tranșau soarta meciului, câștigat de Sepsi cu scorul de 2-1.

Publicat: 15 06. 2022, 22:47
Actualizat: 15 06. 2022, 23:10