Dinu Gheorghe, încântat după ce a urmărit meciul dintre FC U Craiova și Universitatea Craiova: „Asta înseamnă un derby!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 9 poze

Dinu Gheorghe, fost președinte de club în prima ligă, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a analizat derby-ul dintre FC U Craiova și Universitatea Craiova.

Partida dintre FC U Craiova și Universitatea Craiova s-a disputat duminică seară, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, în cadrul etapei a patra din Superliga, iar echipa lui Laszlo Balint a învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate din penalty de către Andrei Ivan, respectiv Sergiu Hanca. Pentru trupa lui Marius Croitoru a marcat Andrea Compagno, tot din penalty.

Meciul nu a fost unul lipsit de incidente. Suporterii au întrerupt meciul de câteva ori, din cauza torțelor aruncate pe teren, riscând ca partida să fie oprită definitiv de către arbitrul Istvan Kovacs.

Dinu Gheorghe, încântat după ce a urmărit meciul dintre FC U Craiova și Universitatea Craiova

Totuși, Dinu Gheorghe s-a declarat încântat de atmosfera de pe stadion, dar a dat de înțeles că jocul nu s-a ridicat la nivelul suporterilor.

„A fost un derby, au fost toate ingredientele pentru a numi acest joc derby. Sigur, jocul în sine a avut și momente de joc confuz, nu neapărat un joc gândit de ambele echipe. Două echipe care au venit cu stări de spirit total diferite. Craiova lui Mititelu era pe un trend bun, echipa crescuse de la joc la joc. Chiar și aseară a avut momente când a arătat un fotbal plăcut, mai puțin în ultimele 20 de minute, dar în rest, în prima repriză au dominat, au controlat jocul, zic eu, a fost echipa care a forțat mai mult atacul. Dincolo, Craiova lui Rotaru venea după perioada asta foarte grea, fără victorii în campionat. În cupele europene, târâș grăpiș, a reușit să ajungă în această fază a competiției. Așa că stările au fost diferite.

A fost un derby, tribunele frumoase, publicul mie mi-a plăcut chiar dacă a fost și întreruperea aia. Asta înseamnă un derby, nu înseamnă numai… nu suntem la biserică sau la teatru să aplaudăm doar. Asta e lumea pe stadioane și trebuie să ne asumăm această poveste. Fără momentele astea, jocul poate nu e așa de atractiv la un moment dat și asta ne ține atenția trează. E un rezultat corect, zic eu, poate pentru ultimele 20 de minute ale Craiovei (n.r. lui Rotaru). Craiova lui Mititelu nu a controlat jocul așa de clar cum a făcut-o Craiova lui Rotaru pe final. Poate un rezultat de egalitate meritau și cei de la FC U, pentru cum s-au dăruit, și-au dorit foarte tare. Dar nu am înțeles ultimele 20 de minute, să joci numai așa la bătaie… Și Marius Croitoru a greșit”, a spus Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

Publicat: 08 08. 2022, 23:13