Un jucător de la FCSB, marea dilemă a lui Dinu Gheorghe după meciul din Supercupă: „Nu am înțeles de ce a fost așa agitat! În urmă cu 2-3 ani călca pe minge” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Dinu Gheorghe, fost președinte de club în Liga 1 și colaboratorul emisiunii ProSport Live, a analizat meciul dintre CFR Cluj și FCSB, din Supercupa României, câștigat de către ardeleni la penalty-uri, și a făcut o remarcă la adresa lui Ovidiu Popescu, fundașul în vârstă de 27 de ani al lui FCSB.

În minutul 30 al meciului disputat pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, CFR Cluj a cerut penalty, după ce Gabriel Debeljuh a căzut în careul advers, de lângă Ovidiu Popescu. Arbitrul Radu Petrescu i-a acordat cartonașul galben pentru simulare.

Dinu Gheorghe este de părere că arbitrul a arătat mult prea ușor cartonașul galben și a vorbit despre prestația lui Ovidiu Popescu, jucător despre care spune că ar trebui să fie mai liniștit în joc.

Dinu Gheorghe, despre Ovidiu Popescu după CFR Cluj – FCSB, în Supercupa României

„Foarte ușor se acordă pentru simulare cartonașele, în anumite situații. Aseară, Debeljuh ce să facă? A pus corpul în fața adversarului. Ce trebuia să facă, să se dea la o parte, să îl trimită pe Popescu?

Nu am înțeles Popescu de ce a fost așa de agitat cât a jucat, în prima repriză. E un jucător care a crescut în joc, un jucător care trebuie să aibă liniște în momentul ăsta, să nu mai fie așa de agitat. În urmă cu doi-trei ani, într-adevăr, când nu prea se întâlnea cu primul 11 sau mai călca pe ea… Acum, în schimb, este într-o formă foarte bună, a prins și echipa națională, nu am înțeles de ce s-a comportat așa.

Radu Petrescu ăsta este el. A încercat, de când a intrat în arbitraj, să îl copieze pe Alexandru Tudor, ca stil. Să sperăm că va fi arbitru bun în continuare și să sperăm că va fi sănătos, pentru că a trecut printr-un moment foarte greu”, a spus Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

Publicat: 16 04. 2021, 20:54
Actualizat: 16 04. 2021, 21:57