De ce nu a câștigat Gică Hagi Balonul de Aur în 1994! Românul care l-a sabotat pe „Rege” recunoaște totul după 30 de ani: „Mă va urmări toată viața greșeala mea”. VIDEO

This browser does not support the video element.

Fostul coleg al lui Gică Hagi din Generația de Aur a dezvăluit de ce „Regele” nu a câștigat Balonul de Aur în 1994.

La 30 de ani de la cea mai mare performanță din istorie, obținută de naționala de fotbal a României, când tricolorii au ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994, fotbaliștii de legendă încă își amintesc de acest moment.

Astfel, pe lângă bucuria pe care au simțit-o în timpul turneului final, unii dintre ei au rămas și cu regrete și dezamăgiri imense, care îi vor urmări toată viața. Recent, fostul portar al Generației de Aur Florin Prunea a dezvăluit de ce nu a câștigat Gică Hagi Balonul de Aur în 1994 și consideră că el este cel care l-a sabotat, fără să vrea, pe „Rege”.

De ce nu a câștigat Gică Hagi Balonul de Aur în 1994!

Pe data de 10 iulie 1994, România a fost la doar cinci minute de o semifinală de Campionat Mondial. „Tricolorii” au întâlnit, în sferturi, echipa Suediei, într-un meci care a însemnat, paradoxal, cea mai mare performanță din istoria echipei naționale a României dar și cea mai mare dezamăgire suferită.

Chiar dacă șansa părea să fie de partea României, care a egalat în minutul 88 și a dus meciul în prelungiri, unde a reușit să preia conducerea, fiind și în superioritate numerică, meciul a fost decis la loviturile de departajare. În prelungiri, România a fost egalată de Suedia prin golul marcat de Kennet Andersson, după o gafă a portarului Florin Prunea. În cele din urmă, „Generația de Aur” a cedat la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4.

Florin Prunea, cel care se afla în poarta naționalei, a greșit decisiv la golul egalizator al Suediei. Pe lângă faptul că regretă că România nu a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial, fostul mare portar mai are un regret imens și spune că Gică Hagi putea lua Balonul de Aur, doar că a fost oprit de greșeala sa.

„Chestia asta mă va urmări toată viața: că din cauza mea, Gică Hagi nu a luat Balonul de Aur. Dacă eu nu greșeam, la o minge atât de simplă, sunt 100% sigur că Gică Hagi lua Balonul de Aur. În 1994 l-a luat Stoichkov, dar Hagi a fost de o sută de ori mai tare decât el atunci”, a povestit Florin Prunea, la ProSport Live.

Gică Mihali îl liniștește pe Florin Prunea

Într-o intervenție telefonică la ProSport Live, fostul fundaș Gică Mihali a vorbit despre greșeala făcută de Florin Prunea dar și despre parcursul naționale la turneul final din 1994.

„Toată lumea te-a iertat, Florin. Și acum, în timpurile noastre, se întâmplă ca portarii să facă greșeli. Asta a fost soarta, ăsta a fost destinul. Cu Columbia am avut șanse mari, dar există o lege a compensației.

A zis bine Lupescu în film, că am fost de trei ori proști: am condus, am avut un om în plus și ei au ratat primul penalty. Ne-a părut rău pentru că urma un meci cu Brazilia, campioana mondială. Ne obișnuisem să stăm acolo, în America, unde eram de o lună și ceva de zile”, a spus Gică Mihali, la ProSport Live.

Publicat: 29 02. 2024, 21:42
Actualizat: 01 03. 2024, 15:12