Cum au reușit CFR Cluj și Dan Petrescu să obțină victoria senzațională cu Slavia Praga: „Șut, gol și la revedere!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Special

Dan Petrescu a condus-o pe CFR Cluj spre o victorie de zile mari în Conference League, 1-0 în deplasare cu Slavia Praga.

Campioana României a reușit să dea peste cap calculele hârtiei și să se impună în deplasarea din Cehia împotriva liderului Grupei G. Singurul gol al meciului a fost marcat de Janga în minutul 45, acest succes reechilibrând, aproape la perfecțiune, situația din clasament.

Invitat în studioul ProSport Special, fostul antrenor de la Academica Clinceni, Daniel Popa, a rezumat perfect misiunea îndeplinită de ardeleni în Cehia: „Șut, gol și la revedere!”.

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe terenul cehilor de la Slavia Praga, după ce Janga a reușit să îi păcălească pe apărătorii gazdelor în finalul primei reprize.

Invitat în platoul ProSport Special, fostul antrenor de la Academica Clinceni, Daniel Popa, a analizat prestația elevilor lui Dan Petrescu în această partidă.

„Dacă ne uităm la numele echipelor și la imaginea fotbalului nostru din ultimul timp, clar este o surpriză. Una plăcută, spre deosebire de cea de dinainte (n.r. Silkeborg – FCSB 5-0).

Cum spuneam noi pe la Clinceni: «șut, gol și la revedere». Cam asta a fost. Bravo lor, felicitări. Merită din plin să se bucure și uite că ne aduc și nouă o bucurie într-o zi care nu începuse bine pentru fotbalul nostru. Mai avem un motiv de bucurie”, a declarat Daniel Popa, în cadrul ProSport Special.

După primele trei etape scurse din faza grupelor Conference League, formațiile din Grupa G sunt la egalitate aproape perfectă. FC Ballkani, din Kosovo, este liderul surpriză grație numărului de goluri marcate, 7, urmată, în ordine, de Sivasspor, Slavia Praga și CFR Cluj. Toate echipele sunt la egalitate de puncte, 4, și au golaveraj 0.

Publicat: 07 10. 2022, 00:26
Actualizat: 07 10. 2022, 00:57