Cine este favorita la calificare în sfertul de finală dintre Franța – Anglia: „Are 51% șanse, dar nu mai mult” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Franța – Anglia este unul dintre cele 4 meciuri din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

În „optimi”, campioana mondială en-titre a reușit să treacă de Polonia, scor 3-1, în timp ce „Three Lions” a învins Senegal, scor 3-0.

Ion Alexandru încercat să aleagă o favorită pentru partida care se va disputa pe 10 decembrie, de la ora 21:00, pe Stadionul Al Bayt.

Ion Alexandru a dezvăluit cine este favorita la calificare din sfertul de finală Franța – Spania: „Are 51% șanse, dar nu mai mult”

Comentatorul sportiv este de părere că ambele echipe au șanse destul de asemănătoare de a ajunge în semifinalele competiției.

Totuși, Ion Alexandru este consideră că Franța are 51% șanse de calificare, datorită ofensivei extraordinare.

„Echipa Angliei are posibilități foarte mari. Sunt jucători foarte valoroși, care și-au demonstrat calitățile în Premier League, dar și în Champions League și în alte competiții importante. Va fi un test extrem de fascinant între Anglia și Franța. Ușor favorită este Franța, care are deja obișnuința câștigării unui trofeu mondial, cu acești jucători în mare parte. Deschamps are o foarte mare experiență în meciurile eliminatorii. În plus, francezii sunt încrezători la penalty-uri, iar Anglia a fost un dezastru la asta turneele finale. Vom avea în față cele mai ofensive echipe de la turneul final. Franța are 51% șanse la calificare, dar nu mai mult”, a spus Ion Alexandru, pentru ProSport.

E este singurul care îl poate opri pe Kylian Mbappe!

„Este incredibil. Poate cel mai dificil adversar pe care l-am înfruntat. Înainte de meciul cu Franţa, Raheem Sterling mi-a pus cele mai multe probleme, pe vremea când juca la Manchester City. Sterling este rapid, dar Mbappe este electric.

Are cea mai bună viteză (n.r. Mbappe). M-am uitat la videoclipuri cu el toată ziua, stând în pat. Aceasta este diferenţa. În realitate mi-au luat foc picioarele. Sunt sigur că va fi cel mai bun jucător de la Mondial.

Kyle Walker este la fel de rapid ca Mbappe. Este cel mai bun fundaş dreapta englez şi este mai experimentat decât mine. Dacă va fi cineva care îl va putea opri pe Mbappe, Walker este acela”, a spus Matty Cash, fundașul Poloniei, imediat după înfrângerea cu Franța.

Publicat: 06 12. 2022, 22:42
Actualizat: 07 12. 2022, 00:07