Ce se întâmplă cu CFR Cluj? Explicații pentru decăderea campioanei: „Și Dan Petrescu a spus asta!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 6 poze

Marius Avram, fost arbitru FIFA, și Dinu Gheorghe, fost președinte de club în prima ligă, au fost invitați în cadrul emisiunii ProSport Live și au analizat forma campioanei CFR Cluj, după remiza cu Universitatea Craiova.

Ce se întâmplă cu CFR Cluj? Explicații pentru decăderea campioanei

Meciul dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj s-a jucat duminică seară, în cadrul etapei a doua a play-off-ului din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Cvek, în minutul 69, respectiv Koljic, în minutul 72.

Anterior acestei partide, CFR Cluj a remizat, pe teren propriu, cu Rapid, în prima etapă din play-off, scor 2-2.

Marius Avram a încercat să găsească explicații pentru ultimele rezultate nefavorabile campioanei CFR Cluj.

„CFR pare o echipă obosită, nu îmi dau seama de ce. Deși poate vârsta jucătorilor, la un moment dat, își spune cuvântul. Și transferurile le care le-au făcut… tocmai Dan Petrescu a spus că nu se ridică la nivelul echipei, la nivelul la care se aștepta el să se ridice aceste transferuri. În ultimele 30 de minute, practic nu mai reușeau să treacă de centrul terenului. Eram uimit. Urmăream meciul și nu îmi venea să cred că ei efectiv nu mai reușeau să treacă de centrlul terenului. Spunea și comentatorul: «barieră invizibilă»”, a spus Marius Avram, la ProSport Live.

„După 1-0, într-adevăr, s-au prăbușit. Parcă ei erau conduși, nu conduceau”, a spus și Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

„Da, ceva se întâmplă acolo astfel încât pe final de meci, iată, Craiova a dominat în mod foarte clar. S-a văzut o diferență mare între cele două echipe.

Și, deși spuneam, în urmă cu câteva luni, că CFR Cluj în opinia mea e favorită la câștigarea titlului, acum a început acest play-off și dintr-o dată parcă nu îi mai văd atât de clar favoriți. Parcă simți că ceva se întâmplă acolo. Ori pregătirea fizică nu îi duce, nu sunt în maximum de formă, deși acum ar trebui să fie, pentru că acum sunt meciurile importante. Dar ceva se întâmplă acolo”, a adăugat Marius Avram.

Acest rezultat o ajută pe Farul Constanța, pentru că rivala CFR Cluj rămâne la două puncte (34) în spatele liderului de la malul Mării Negre (36 de puncte). Podiumul este completat de către FCSB, cu 30 de puncte, însă roș-albaștrii au cu un meci mai puțin disputat. Oltenii sunt pe locul 4, cu 29 de puncte.

Publicat: 03 04. 2023, 21:02