Andrea Compagno, analizat „la sânge” după FCSB – Farul Constanța. „Asta este una dintre probleme” De ce n-a impresionat italianul pe Arena Națională | VIDEO EXCLUSIV ProSport LIVE

This browser does not support the video element.

FCSB a învins-o pe Farul Constanța, scor 2-1, în etapa a 4-a din play-off-ul Superligii, însă Andrea Compagno n-a ieșit în evidență la partida de pe Arena Națională decât prin reușita din penalty.

Ce probleme a avut Andrea Compagno în FCSB – Farul Constanța

Alexandru Boruceanu l-a urmărit pe Andrea Compagno în meciul câștigat de FCSB cu Farul Constanța, scor 2-1, iar fostul căpitan al vicecampioanei României a explicat de ce italianul nu și-a creat ocazii pentru a înscrie.

„Majoritatea paselor sunt către Compagno. El are tendința să iasă în fața liniei de mijloc. Este departe de poartă și nu mai poate să joace către Olaru sau Edjouma care vin cu fața și construiesc. Asta este una dintre problemele pe care le-a avut FCSB în atac.

Farul a avut o inferioritate în centrul terenului. Farul a avut multe situații ca să își creeze ocazii, dar nu a avut ocazii clare. FCSB nu le-a dat celor de la Farul speranța că pot întoarce acest meci”, a spus Alexandru Boruceanu pentru ProSport LIVE.

Andrea Compagno, lăudat de Alexandru Bourceanu

Totodată, Alexandru Boruceanu a avut numai cuvinte de laudă la Andrea Compagno, despre care susține că „jocul lui este extrem de important” pentru vicecampioana României.

„Jocul lui FCSB se bazează foarte mult pe jocul lui Andrea Compagno, foarte multe acțiuni pornesc de la el. Eu nu zic că e cel mai bun, dar jocul lui este extrem de important. Vrem de la un atacant să dea goluri? Le dă..”, a spus Alexandru Bourceanu pentru ProSport LIVE.

Andrea Compagno a înscris golul de 1-0 pentru FCSB, din penalty, în minutl 35 al meciului jucat de vicecampioana României cu Farul Constanța. Florinel Coman a majorat avantajul în minutul 47, iar Enes Sali a înscris singurul gol al formației lui Gică Hagi în minutul 51.

Publicat: 18 04. 2023, 23:28