Arbitrul Istvan Kovacs, penalty pentru Rapid în derby-ul cu FCSB! Verdictul specialistului Marius Avram, după ce Cristi Săpunaru s-a bucurat în fața galeriei roș-albaștrilor | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 12 poze

Cristian Săpunaru, fundașul central în vârstă de 37 de ani al lui Rapid, a obținut și a transformat un penalty în derby-ul cu FCSB.

Partida dintre FCSB și Rapid s-a disputat miercuri seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 20 din Liga 1 și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-1, după golurile marcate de către Florin Tănase, în minutele 13 și 90+3 (penalty) și Ianis Stoica, în minutul 90+6. Pentru giuleșteni a marcat Cristi Săpunaru, din penalty, în minutul 45+6.

Încă din minutul 3, arbitrul Istvan Kovacs a întrerupt meciul, după ce suporterii ambelor formații au început să arunce cu torțe și fumigene pe teren. Pe finalul primei reprize, arbitrul contestat de către patronul lui FCSB, Gigi Becali, a acordat un penalty pentru Rapid.

Arbitrul Istvan Kovacs, penalty pentru Rapid în derby-ul cu FCSB! Verdictul specialistului ProSport în arbitraj, Marius Avram

În prelungirile primei reprize, Cristi Săpunaru a căzut în careu după un contact cu Risto Radunovic și arbitrul a acordat penalty pentru Rapid. Tot fundașul a executat și a transformat lovitura de la 11, restabilind egalitatea pe Arena Națională.

Florin Tănase, căpitanul în vârstă de 26 de ani al lui FCSB, a deschis scorul, în minutul 13, după ce a profitat de respingerea în față a portarului Horațiu Moldovan.

Contactat în cadrul ediției speciale a emisiunii ProSport Live din pauza partidei, Marius Avram, specialistul ProSport în arbitraj, a explicat că primul său instinct a fost să spună că nu este penalty, însă analizând reluările, acesta i-a dat dreptate lui Istvan Kovacs.

„Da, din primele două reluări vă spun sincer că aș fi zis că nu e. Dar apoi, exact din spatele lui Istvan Kovacs se vede o ținere de tricou și o mână pe Săpunaru. Eu i-aș da credit la faza asta, exact luând în calcul acel unghi din care vede Kovacs, ultima reluare.

Un fundaș care ține acolo își asumă un risc enorm, un jucător cu experiență cum e Săpunaru știe să profite de o fază ca această și să obține maximul.

(n.r. despre prestația lui Kovacs în prima repriză) La un meci cu o asemenea încărcătură, instrucțiunile sunt să nu se întindă nervii la maximum, e un fir care nu trebuie să se rupă. Istvan a ținut până la un moment, acolo unde a avut acea reacție Săpunaru. A scăpat ușor, un arbitru mai scrupulos poate să îi ofere al doilea cartonaș galben. A riscat mult Săpunaru”, a spus Marius Avram, la ProSport Live.

Publicat: 15 12. 2021, 21:37
Actualizat: 16 12. 2021, 21:12