Anghel Iordănescu își amintește cum îi făcea viața grea lui Cornel Dinu în derby-urile Steaua – Dinamo de pe vremuri: „Mi-a zis să stau cuminte, i-am zis să stea fără grijă! Apoi, am marcat golul victoriei” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 7 poze

Anghel Iordănescu, fostul selecționer al echipei naționale de fotbal a României, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a rememorat, chiar de ziua de naștere a lui Cornel Dinu, momentele în care îl avea ca adversar în Steaua – Dinamo, pe vremea când cei doi jucau încă.

Cornel Dinu îl „înțeapă” pe Anghel Iordănescu ori de câte ori are ocazia, însă recunoaște, de fiecare dată, că acesta a fost un fotbalist tehnic care îi punea mereu probleme.

Anghel Iordănescu își amintește cum îi transmitea Cornel Dinu înainte de meciuri și la pauza acestora să o lase mai moale cu dribling-urile.

Anghel Iordănescu își amintește cum îi făcea viața grea lui Cornel Dinu în derby-urile Steaua – Dinamo de pe vremuri

„Eu îl apreciez și stimez pe Cornel Dinu. Am venit după el la echipa națională. La mulți ani și lasă-mă în pace (n.r. râde)! Nu mai joc și nu mai antrenez! Sănătate multă îți doresc”, a spus Anghel Iordănescu, cu zâmbetul pe buze, la ProSport Live.

Apoi, Anghel Iordănescu a povestit întâmplări de pe vremea când el și Cornel Dinu erau adversari pe teren.

„Am jucat un meci pe Dinamo, noroi și baltă cât încape. Cred că l-am deranjat cu un dribling și mi-a zis să stau în banca mea. I-am zis ce caută lângă mine. Am ieșit de pe teren cred că prin minutul 70-80. Abia mai mergeam, șchiopătam. La cabine a zis că m-a avertizat să stau în banca mea.

A mai fost un meci pe Steaua. Dinamo juca pe Ghencea. Cred că se băteau cu Craiova. Prin anii ’80. El era căpitanul echipei și mi-a atras atenția. Mi-a zis să stau cuminte. I-am zis să stea fără grijă. La 0-0, am vrut să dau o pasă unui coleg, iar ea a fost direct la Dudu Georgescu. A fost 1-0 pentru Dinamo și ei sperau la un nou titlu de campioană. Tot stadionul a început să mă huiduie. Nu m-am uitat, am întors mingea înapoi, iar Dudu Georgescu a rămas singur cu Vasile Iordache și a înscris.

Demoralizat, mi-am scos tricoul și i-am spus lui Ienei să mă schimbe, că sunt o catastrofă. Mi-a spus să repar ce am greșit. Eu am refuzat inițial. Mi-a zis să demonstrez că sunt Iordănescu. Am intrat pe teren. Dinu când m-a văzut, mi-a spus: «Cred că ai aceleași gânduri bune».

În repriza a doua, am dat o pasă de gol pentru Marcel Răducanu, iar apoi am marcat golul victoriei: 2-1. Am jucat pentru echipa mea, pentru orgoliul meu. În acele vremuri, niciun meci nu era trucat. Nu exista nicio înțelegere la nivelul Steaua – Dinamo. Pe teren era război, iar apoi, seara, o prietenie adevărată. Ne întâlneam la bar, jucam o miuță chiar pe ringul de dans”, a povestit fostul selecționer al României.

Publicat: 02 08. 2022, 21:56