Andrei Nicolescu anunță schimbări radicale la Dinamo: „Asta înseamnă inclusiv partea de transferuri”. VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 9 poze

Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului Dinamo, a vorbit în cadrul emisiunii ProSport Live despre viitorul echipei din „Ștefan cel Mare” cu noul antrenor, Zeljko Kopic, în urma eșecului cu Sepsi.

Meciul dintre Sepsi și Dinamo s-a disputat luni seară, la Sfântu Gheorghe, în cadrul etapei cu numărul 18 din Superliga și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1, după golurile marcate de către Marius Ștefănescu în minutele 11, respectiv 30.

Andrei Nicolescu anunță transferuri în masă la Dinamo

După această partidă, Andrei Nicolescu a avut o reacție fără precedent la adresa arbitrajului, iar acum, la rece, oficialul anunță schimbări radicale la Dinamo.

Acesta se bazează pe inspirația noului antrenor, Zeljko Kopic, și îi dă mână liberă în ceea ce privește transferurile din această iarnă.

„Mizăm foarte mult pe experiența lui (n.r. a noului antrenor) ca măsurile și schimbările pe care le facem să fie cele care trebuie pentru ca Dinamo să arate din ianuarie, după perioada de cantonament, altfel. Asta înseamnă inclusiv partea de transferuri.

(n.r. își permite Dinamo?) Astea sunt niște chestiuni interne și credeți-ne le vom rezolva. Cum am rezolvat totul până acum, deși de fiecare dată când s-a ivit câte o mică problemă la Dinamo ni s-a cântat prohodul și nouă celor care suntem la cârma acestui club mare ni s-a aruncat în față că nu rezolvăm nimic. Totuși, pe toate le-am rezolvat, bucată cu bucată, și o vom rezolva și pe aceasta”, a spus Andrei Nicolescu, la ProSport Live.

Ce a spus Zeljko Kopic, după Sepsi – Dinamo 2-1

Zeljko Kopic, noul antrenor al lui Dinamo, s-a arătat încrezător în ceea ce privește viitorul echipei sale.

„Am făcut schimbări la pauză, a fost mai bine în repriza a doua. O să ajungem să jucăm ca în repriza a doua. De la jucătorii mei aștept un singur lucru: să înțeleagă ce este Dinamo și să facă tot ceea ce pot ca să iasă din această situație. Nu pot să vorbesc despre arbitraj. Sper ca cei care analizează acest meci să analizeze și această situație. Problema actuală este una mentală. Nu este ușor să convingi jucătorii că au valoare, trebuie să aibă încredere după o serie de rezultate slabe. Sunt convins că putem juca un fotbal bun.

Pentru joi (n.r. meciul din Cupa României), vom vedea atunci cum stăm cu jucătorii, cu starea lor de spirit și vom vedea cum vom aborda”, a spus și Zeljko Kopic, noul antrenor al lui Dinamo, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 06 12. 2023, 10:00