„A jucat Farul foarte bine sau a fost FCSB prea slabă?”. Răspuns sincer după victoria lui Gică Hagi în fața lui Nicolae Dică: „Ce a făcut FCSB a fost cu voie de la miliție!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 9 poze

Jurnalistul Marius Mitran, editorialist ProSport, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a analizat meciul dintre Farul Constanța și FCSB.

Farul Constanța și FCSB s-au întâlnit miercuri seară, în cadrul etapei a opta din Superliga, la Ovidiu, iar trupa lui Gică Hagi s-a impus cu scorul de 3-1, după golurile marcate de către Alibec, din penalty, în minutul 23, Doukoure, în minutul 45+2, respectiv Grameni, în minutul 77.

Pentru FCSB a marcat ultimul transfer, Andrea Compagno, în minutul 70.

„A jucat Farul foarte bine sau a fost FCSB prea slabă?”. Răspuns sincer după victoria lui Gică Hagi în fața lui Nicolae Dică

Marius Mitran a explicat cum a pregătit Gheorghe Hagi meciul cu FCSB și cum a reușit să învingă vicecampioana.

„(n.r. A jucat Farul foarte bine sau a fost FCSB prea slabă?) A jucat Farul foarte bine. Eu cred că FCSB nu a fost slabă, însă capcanele tactice și de intensitate a jocului pe care Hagi le-a pus în teren au determinat această victorie și chiar și diferența care putea fi mai mare. FCSB și-a făcut jocul ei, a avut o posesie superioară, a avut inițiativa în cea mai mare parte a jocului, numai că tot ce a făcut FCSB a fost, cum se zicea pe vremuri, cu voie de la miliție. I s-a dat voie. Hagi a lăsat-o să se desfășoare, a lăsat-o să construiască tocmai pentru că știa niște lucruri, de pildă că fundașii lui FCSB ies greu din apărare și construiesc cu greutate. Ieșind greu, se întorc și mai greu. Haideți să ne uităm ce se întâmplă la ocaziile Farului când și Dawa și Tamm par aproape la fază periculoasă a nu fi în peisaj. Eu sunt sigur că a fost o gândire tactică.

Mai mult decât atât, noi avem doi antrenori în fotbalul românesc… Îl aveam pe Hagi mai demult, care făcea lucrul acesta, acum îl face și Rădoi… Foarte sinceri. Ei spun și înainte de meci și după meci… desfășoară partida, cum a fost. Hagi a spus, sigur, cu un anumit cifru: «Am bătut astăzi cu ultimul punct din cartea mea». Sigur, trebuie să luăm cartea, să vedem care e punctul respectiv. Este vorba despre cei trei «R» ai lui (n.r. Reacție, Ritm și Rezistență)”, a spus Marius Mitran, la ProSport Live.

Publicat: 01 09. 2022, 21:18
Actualizat: 01 09. 2022, 21:18