Cifrele partidei Sorana Cîrstea – Belinda Bencic! Cum a pierdut jucătoarea noastră la US Open un meci pe care l-a avut în mână

Sorana Cîrstea dezvăluie de ce a rupt contractul cu Adrian Cruciat
Vezi galeria foto - 8 poze

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost eliminată de la US Open unde a servit ca să bată campioana olimpică en-titre, Belinda Bencic.

Cu același rezultat la ultimele trei Mari Șlemuri, jucătoarea noastră “saltă” două poziții ca sa ocupe locul 35 mondial.

Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a ratat, joi, calificarea în turul trei al turneului de grand slam US Open, fiind învinsă în runda secundă de favorita 13, Belinda Bencic (Elveţia, 13 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-2. Cîrstea a condus cu 5-3 în setul doi.

Cifrele partidei Sorana Cîrstea – Belinda Bencic! Cum a pierdut jucătoarea noastră un meci pe care l-a avut în mână

Sorana Cîrstea și-a recuperat imediat “serviciul” cedat la 1-1 ca să o conducă pe Bencic cu 3-2: cu jumătate din punctele jucate la “retur” câștigate, Sorana s-a impus la 3 într-un set de debut în care a avut 20 de procente mai mult ca eficacitate pe “primul serviciu”.

Trei mingi de “break” i-a anulat Cîrstea campioanei olimpice înainte să ia joc “împotriva serviciului” în ghemul 5 din manșa secundă: cu “serviciul de meci” irosit la 5-4, Sorana a fost egalată la seturi după 4 jocuri consecutiv câștigate de elvețiancă.

Alte trei mingi de “break” salvate de Cristea la 1-2 în “decisiv” nu au fost de ajuns pentru a stopa desprinderea lui Bencic la 4-1: cu 24 de puncte mai puțin făcute la “primire”, Cîrstea a ratat egalarea celui mai bun rezultat personal la US Open dar urcă pe locul 35 WTA.

Sorana Cîrstea a încheiat cu 5 aşi şi 10 duble greşeli, iar Bencic a totalizat 6 aşi şi 3 duble greşeli. Bencic a avut procentaje superioare la ambele servicii, a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 32-27, şi mai puţine erori neforţate, 28-34.

Cîrstea câştigase ambele meciuri directe anterioare, cu 7-5, 6-2 în turul secund la Grampians Trophy de la Melbourne, anul trecut, şi cu 6-2, 6-7 (3), 6-4, luna trecută, în primul tur la Cincinnati.

Pentru participarea în turul doi, Sorana Cîrstea a obţinut 121.000 de dolari.

În runda următoare, Bencic o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia, 22 WTA).

Publicat: 02 09. 2022, 09:00
Actualizat: 02 09. 2022, 11:02