Tricolorii lui Adrian Mutu părăsesc în lacrimi EURO U21! Imagini emoționante surprinse după meciul cu Germania! Olaru, Mățan și compania, consolați de nemți | GALERIE FOTO

Echipa națională de tineret a României a încheiat la egalitate meciul cu reprezentativa similară a Germaniei, scor 0-0, și a ratat calificarea în sferturile Campionatului European U21 organizat în Ungaria și Slovenia.

România U21 și Germania U21 s-au întâlnit în cea de-a treia etapă a grupelor Campionatului European de tineret și au remizat, scor 0-0, dar tricolorii au ratat calificarea, după ce Olanda U21 s-a impus în fața Ungariei U21 cu scorul de 6-1.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Tricolorii lui Adrian Mutu părăsesc în lacrimi EURO U21

După fluierul de final al arbitrului, tricolorii lui Adrian Mutu s-au prăbușit pe teren și au izbucnit în lacrimi. Darius Olaru și Alex Mățan au fost surprinși stând minute bune pe teren, plângând, după ratarea calificării în sferturile competiției.

Nemții au dat dovadă de fair play și i-au consolat pe jucătorii României U21.

Și selecționerul Adrian Mutu i-a încurajat pe elevii săi, i-a strâns la mijlocul terenului și le-a ținut un discurs prin care să le ridice moralul.

Astfel s-a încheiat aventura actualei generații U21 la Campionatul European, după ce în stagiunea precedentă, la EURO 2019, România reușea să ajungă până în semifinalele competiției și era eliminată tot de Germania, scor 2-4, după ce a condus cu scorul de 2-0 datorită dublei înscrise de către George Pușcaș, actual component al lotului primei reprezentative.

România U21 – Germania U21 0-0

România U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Vlădoiu – Itu, Dulca, Oaidă – Olaru, Petre, Mățan
Rezerve: Aioani, Eșanu, Boboc, Opruț, Drăgușin, Cîmpanu, Moruțan, Ciobanu, Chindriș, Popescu
Selețcioner: Adrian Mutu

Germania U21: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Baku, Dorsch, Maier – Nmecha, Klimowicz, Berisha
Rezerve: Schubert, Grill, Moukoko, Burkardt, Ozcan, Ambrosius, Jakobs, Thiaw, Stach, Kruger, Leitsch, Janelt
Selecționer: Stefan Kuntz

Stadion: Bozsik Arena
Arbitru: Guillermo Cuadra Fernandez (Spania)